Uživatelé WhatsAppu by měli být na pozoru. Drobná nepozornost je může připravit o vše

WhatsApp je známá chatovací aplikace, která umožní nejenom výměnu zpráv, ale i multimediálních souborů. Je rozšířená po celém světě a populární je pochopitelně i v České republice. Její hlavní výhodou je fakt, že v případě textování nebo posílání obrázků nejsou účtovány platby za klasické SMS nebo MMS. Stačí jakékoliv připojení k internetu a vše následně funguje zcela zdarma.

Útoky na uživatele

Stejně jako u jakýchkoliv jiných platforem a aplikací ani WhatsAppu se nevyhýbají různé pokusy o podvod. Celkem známou klasikou jsou různé fake účty, často posílající různé odkazy na nebezpečné weby. Radou je v takovém případě neklikat na nic, co se vám nezdá. A pokud už kliknete, hlavně nezadávat citlivé informace. Tato metoda ale není jediná, kterou útočníci, mnohdy z celého světa, zkouší.

Mohlo by vás zajímat:  Přehřívání telefonu je důležité předcházet správnou prevencí

Dotaz na kód

Metoda útočníků je velmi jednoduchá, ale funkční a promyšlená. Jednoduše spoléhají na určitou dobrosrdečnost lidí, pokud dojde k nějakému omylu. Co tím chceme říci? Je to jednoduché. Mnohdy může přijít jednoduchá zpráva podobného znění: „Dobrý den, omlouvám se vám, ale omylem jsem si na vaše číslo nechal zaslat šestimístný kód. Je možné mi ho přeposlat, je to naléhavé.“

A právě tohle jednoduché sdělení, s vysvětlením situace, může mnoho neznalých nebo neostražitých lidí zmást. Chtějí vyhovět, a tak ve chvíli, kdy daný šestimístný kód dorazí, neváhají a přeposílají ho zcela cizímu člověku. A v tu chvíli jsou doslova v jeho moci.

Mohlo by vás zajímat:  Pravost zařízení iPhone lze ověřit podle sériového čísla nebo platné záruky
Zdroj obrázku: Freepik

Verifikační kód pro obnovení

Reálně se ale nejedná o žádný chybně zaslaný kód, ale o zprávu zaslanou s jasným účelem. Jde o takzvaný verifikační kód, sloužící k potvrzení obnovení hesla. V tu chvíli, kdy je tento kód přeposlán danému útočníkovi, se ten může zmocnit WhatsAppu dané osoby. Tedy jednoduše řečeno, může získat kontrolu nad jeho chatovací aplikací. Má přístup ke všem zprávám a uloženým přátelům.

Buďte ostražití

Je jedno, zda vám přijde tato žádost z neznámého čísla, nebo dokonce od někoho známého – vylepšená verze podvodu. Ani v jednom případě nereagujte a rozhodně nic nepřeposílejte. Ušetříte si tak mnoho starostí i problémů.

Zdroj: https://indianexpress.com/article/technology/crypto/these-2-whatsapp-scams-may-steal-your-personal-info-bank-details-7703667/