Strach z čísla, koček nebo klaunů. Některé fobie zní směšně, přitom komplikují život

Není asi člověka, který by neměl z něčeho strach. Mezi známé fobie patří třeba strach z výšek, vody, samoty… Ale co když má někdo strach z koček, klaunů nebo jiných rarit? Pokud se tyto fobie neléčí a vyskytují se každodenně, mohou mít vážné dopady na naše zdraví, přece jen strach vede ke stresu, který nám škodí. Fobie jsou definovány jako duševní poruchy. To může vést k silné stopě, co se týče duševního zdraví. Jaké jsou nejčastější příznaky fobie?

  • zrychlené dýchání,
  • bušení srdce,
  • nadměrné pocení,
  • svalové napětí,
  • dušnost,
  • závrať.

Tyto příznaky jsou typické, jestliže přijde moment vystavení tomu, co fobii způsobuje. U někoho to může být při letu letadla či ve výšce, u jiného to může být moment, kdy spatří pavouka nebo brouka. V extrémních situacích dochází k poruchám spánku, zažívacím potížím, nevolnosti, průjmu a mdlobám. To může vést k nadměrnému užívání drog a alkoholu, což není správnou cestou.

Mohlo by vás zajímat:  Angličan jedl po celý měsíc pouze kebaby. Do nezvyklé výzvy se pustil z dojemného důvodu
Zdroj obrázku: Freepik

Triskaidekafobie a ailurofobie

První zmíněná fobie je strach z čísla 13, respektive pátku 13. V naší kultuře je číslo 13 považováno za velice nešťastné. Lidé trpící na tuto fobii se jí vyhýbají jako čert kříži. Jako sportovec odmítá tohle číslo, se mu mohou vyhýbat lidé tím, že záměrně vynechají čas, rezervační místo, číslo pokoje a další jiné.

Druhá fobie značí strach z koček. Možná si teď vybavíte pověru s černou kočkou, ale vztahuje se to na většinu koček. Kolují povídačky, že touhle fobií trpěl samotný generál Napoleon Bonaparte.

Mohlo by vás zajímat:  Proti psímu štěkání jde zakročit účinnou metodou, která hraničí s týráním

Nomofobie a Coulrofobie

Nomofobie je strach ze ztráty telefonu jako předmětu. Přijde vám to úsměvné? Ano, zní to zvláštně, ale pro lidi trpícími právě danou fobií to úsměvné rozhodně není. Strach ze ztráty nebo vybití této věcičky je natolik silný, že vede k výše zmíněným potížím.

Coulrofobie je strach z klaunů. Určitě jste viděli mnoho pranků, kde vystupovali různí klauni a děsili lidi. Jenomže to není zrovna dvakrát inteligentní nápad. Pokud by narazili na někoho s touto fobií, mohlo by to mít katastrofické následky.

Mohlo by vás zajímat:  "Když vařím já, stačí mi k tomu jedna mísa." Zapečené brambory zvládne i chlap, který vaří poprvé

Abemarofobie

Strach je velikým problémem pro naši psychiku. Tato fobie je kuriózní v tom, že značí strach z promeškání zastávky či stanice. Jedním ze způsobů, jak jí čelit, je dostatečná příprava, kdy a kde vystoupit, dorazit dříve nebo cestovat s někým, koho znáte.

Zdroj: https://www.healthline.com/health/list-of-phobias#common-fears