Být mužem je pořádná fuška. V něčem to mají ženy vždycky jednodušší

Krize mužství je stále častějším tématem. Co je ale tím, co určuje mužství? O tom povídá kniha Liz Plankové Alpha Male Must Go. Autorka v ní píše o temné stránce patriarchátu z nové perspektivy. Rozebírá v ní, jak stereotypy, nerovnosti a sociální role škodí ženám i mužům.

První rozhovory s muži, které kniha obsahuje, se věnovaly tomu, co si představují pod pojmem „mužství“. Jejich odpověď se značně lišila. Mluvili o mužnosti, ale po chvilce odpovídali nervózně tak, že se opatrně ohlíželi, aby je nikdo neslyšel.

Zpověď

Vše začalo tím, že se autorka vydala se svojí přítelkyní a odborovou specialistkou Esther Perelovou oslovit muže přímo v terénu. Ve Washington Square Parku lákaly se sloganem „Žena zdarma poradí mužům“. Během tří hodin přišlo mnoho mužů a jejich otázky byly nejčastěji na téma:

  • jak udělat přítelkyni šťastnou,
  • jak zapůsobit na ženu,
  • proč se někteří snaží zaujmout pózu.

Muži sice ze zvědavosti přišli, Liz a Esther je ale k mluvení musely přimět. Ostych je držel zpátky. Jakmile se ale rozmluvili, bylo naopak těžké je přerušit. Docela to připomínalo scénu z Klub rváčů, kde padla věta „Uvědomil jsem si, že prvním pravidlem mužství je, že se o tom nemluví.“

Zdroj obrázku: Freepik

Maska – snaží se být někým, kým se necítí

Všichni do jednoho byli dospělí muži. Přesto necítili mužnost, to byla pro ně nedostižná odměna nebo úkol. Muži jsou tak vystaveni neustálému tlaku. Mužnost musí být dokazována vždy, oproti ženskosti, která je statická a trvalejší. Dokonce je jednodušší, když se žena snaží nosit mužské oblečení nebo sportovat, muži to mají naopak těžší.

Mužství má daleko těžší hranice a vyžaduje stálou kontrolu. Tak třeba je všeobecně vštěpováno, že skutečný muž nepláče, nelíčí se, nenosí sukně. Zkuste si představit situaci, kdy muž za celý den udělá následující činnosti: zajde si do posilovny, kde se nadře, poté sní velkou porci masa a ve výsledku si objedná drink s třešní. Schválně, co si říkáte? Že to není typický muž? To je právě ono.

Mužnost

Ženskost není potřeba obnovovat, kdežto mužnost je potřeba si zasloužit. Tu nabydou muži společenským chováním. V době bronzové byl muž pověřen, aby zabil zvíře, často vlastního psa, aby dokázal svou mužnost. V některých zemích v Africe dokonce skáčou mladí chlapci z kmenů přes býka.

Když si to shrneme, není opravdu jednoduché se vyrovnat s tlakem, který je na muže vyvíjen.

Zdroj: https://www.vogue.com/article/liz-plank-interview-for-the-love-of-men