Těmto celebritám pravidelná hygiena nic neříká. Odborníci mají ohledně mytí těla jasno
Říká vám něco Mila Kunisová a Ashton Kutcher? Ano, je to slavný herecký pár, který vedle hereckých výkonů vstoupil do podvědomí lidí i kvůli svým tvrzením ohledně hygieny. Oba veřejně prohlásili, že se sprchují jen zřídka a batolata by se měla koupat, až když jsou špinavá. Toto tvrzení strhlo vášnivou debatu, až se do toho vložili vědci, kteří přišli se zajímavým závěrem, který se neliší nijak od tvrzení hvězdného páru. Jak často bychom se měli tedy umývat?
Koupání každý den? Kdeže
Hvězdný pár vystoupil v červenci loňského roku v epizodě podcastu Daxe Sheparda „Armchair Expert“. Pár zde přiznal, že má jiný přístup k hygieně, a tak je to i u nich v domácnosti. Dle nich by se měly děti koupat, až kdy jsou špinavé.
Kutcher tvrdí, že si každý den myje podpaží a intimní partie a nic jiného. Pouze po sportovní aktivitě si smyje sůl z obličeje. Mila tvrdí to samé, akorát obličej si myje dvakrát denně. Po odvysílání epizody se strhla vášnivá diskuze mezi řady posluchačů, ale podobný přístup k hygieně veřejně přiznal i Jake Gyllenhaal nebo Kristen Bellová.
Každodenní koupel – jaké jsou následky?
Nejsou žádné pochyby o tom, jak je osobní hygiena důležitá, ovlivňuje nejen naši pohodu, ale i vzhled a zdraví. Odborníci ale varují před přílišnou hygienou, která může naopak škodit. Celý povrch kůže tvoří mazové žlázy (kožní maz), které nás chrání před hrozbami z vnějšího prostředí. Zdravá pokožka by měla mít rovnováhu mezi kožním mazem, „hodnými“ bakteriemi a dalšími mikroorganismy. Mytí a drhnutí, hlavně teplou vodou, vedou k vysušení pokožky. Suchá a podrážděná pokožka otevírá cestu bakteriím a alergenům, a přispívá tak k tvorbě kožních infekcí nebo jiným reakcím.
Časté používání antibakteriálních mýdel vede k narušení mikrobiální rovnováhy. Lidé trpící lupénkou by se měli sprchovat pouze jedenkrát denně, jinak hrozí zhoršení lézí. Někteří pediatři doporučují rodičům nekoupat děti každý den. Každodenní mytí může vést ke zhoršení imunity. Na vině jsou totiž soli, těžké kovy, chlór, fluor a další chemikálie. Zároveň je potřeba myslet na absenci každodenní koupele při:
- nepříjemném tělesném zápachu,
- akné,
- kožní infekci.
Jak často bychom se měli umývat?
Vyloženě správná odpověď neexistuje, ale jednou za čas vynechání koupele je rozhodně ku prospěchu. Konečný počet koupelí by se měl odrážet od životního stylu. Odborníci deklarují, že čím více času trávíme umýváním, tím horší dopady jsou. Sprcha by neměla trvat déle než 5 minut. Důležitá místa jsou podpaží, třísla a obličej. Pokud nemíváte mastné vlasy, ani ty nemusíte mýt každý den. Čím teplejší voda, tím více se pokožka vysušuje.
Zdroj: https://edition.cnn.com/2021/07/27/entertainment/ashton-kutcher-mila-kunis-bathing/index.html