Spadané listí vám letos na zahradě překážet nemusí. Užitek z něj budou mít rostliny i zvířecí přátelé

Spadané listí na zahradě nemusíte shrabávat na velkou hromadu a poté odvážet někam na kompost. Využití pro něj najdete i na své zahradě, chce to jen vědět, na co se dá použít. Každému ale vadí, když má na trávníku nebo zahradě hromady spadaného listí, protože zahrada pak vypadá neupraveně.

Listí je zakázané pálit, ale můžete ho využít

Pod vysokými pokutami je listí zakázáno pálit, a to nejen kvůli tomu, že tlející a mokré listí nepříjemně zapáchá. Mnoho lidí se tak rozhodne odvézt ho na skládku, ale to není nejlepší řešení. Můžete ho totiž využít na zahradě ve svůj prospěch, a kdyby vám zbylo, můžete z něj udělat hromádky, ve kterých se budou moci schovat lesní zvířátka.

Hrabat listí na zahradě tak vůbec nemusíte. Někteří už to považují za zbytečné, protože takovou práci byste mohli dělat klidně denně, pokud jsou zrovna větrné dny, kdy neprší a listí je lehké a vysušené. Listy vám mohou pomoci například se hnojením trávníku nebo zahrady. Obohacují půdu o živiny, které potřebuje tráva k růstu. Jestli si budete zahrádku teprve zakládat, listí může být součástí půdy, kterou budete rýt. Dávejte ale pozor, aby nebylo plesnivé.

Mohlo by vás zajímat:  Jak můžete využít spadané listí na zahradě?
Zdroj obrázku: Freepik

Listí můžete uložit do kompostéru

Kompostér může v mnohém pomoci. Můžete tam zbytečné listí vložit a přirozeně ho zlikvidovat. Na výběr ale máte ještě z několika možností, jak ho využít na své zahradě. Můžete s jeho pomocí vytvořit úkryt například pro ježky, kteří se rádi schovají pod hromadu listí, když prší nebo je silný vítr. Jestli máte na zahradě ježka, hýčkejte si ho, protože vás zbaví slimáků, hlemýžďů a dalšího hmyzu, na kterém si rád pochutná a který tolik nenávidíte.

Z listí můžete také udělat kryt pro choulostivé rostliny. Stačí jen pouze přemýšlet nad tím, které trvalé rostliny je nutné chránit před sněhem a mrazem. Minusové teploty mohou být nebezpečné. Rostlinám můžete poskytnout ochranu právě pomocí spadaného listí, které nahromadíte kolem nich. I tady ale koukejte na to, aby listí nebylo plesnivé, protože by mohlo rostliny zahubit.

Zdroj: https://www.thespruce.com/using-autumn-leaves-in-the-garden-2539787