Tropické noci brání kvalitnímu spánku. Problém sníží správné větrání a dostatek tekutin

S nástupem léta už se objevily první tropické dny a s nimi i tropické noci. Jaké následky zanechají tropické noci na našem těle?

Tropické dny nastávají, jestliže venkovní teplota přesáhne 30 °C. O tropických nocích mluvíme, když noční teplota neklesne pod 20 °C. Dříve tyto teploty byly pro náš region, tedy střední Evropu, a východní Evropu raritou. S nástupem klimatických změn pociťujeme tyto tropické dny a noci mnohem častěji. V této části Evropy nejsme zvyklí na takové teploty, s nárůstem těchto nocí se může vyskytovat větší četnost úmrtí.

Jaké účinky mají tropické noci na zdraví?

Co máme dělat nebo nedělat během dne, kdy jsou tropické teploty, víme. Ale jak je to v noci? Na pozoru by měly být zejména malé děti, senioři a chronicky nemocní lidé. Tropické noci zatěžují náš organismus a brání mu v přirozené regeneraci po náročném tropickém dni. S počtem jdoucích horkých dnů a nocí se může tento problém navyšovat. Mezi nejčastější problémy patří:

  • problémy se spánkem,
  • podrážděnost,
  • bolesti hlavy,
  • pocit nedostatku regenerace a odpočinku.
Mohlo by vás zajímat:  Lepší než káva i enegry drinky dohromady. Zelený čaj příjemně povzbudí a prospěje celému tělu

Vzácně se mohou objevit potíže s klouby. Pokud se k vysokým teplotám přidá i vlhkost vzduchu, máme zaděláno na problémy. Snižuje se tak ochlazování lidského těla pocením. Orgány se mohou přetížit a následně selhávat, což může vést až ke smrti.

Vědci doložili, že tropické noci měly spojitost s častějšími hospitalizacemi, nebo dokonce i úmrtími.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak si poradit s tropickou nocí?

Ideální teplota pro spánek je něco okolo 18 °C. Jak dosáhnout kýžené teploty? Je to jednoduché, přes den mějte zavřená okna a zatažené žaluzie či závěsy, abyste zamezili přísunu slunečního svitu. Vyvětrat můžete brzo ráno nebo až v noci, kdy teplota není tak nepříjemná. Okna nechte přes noc klidně otevřená, protože před svítáním je vzduch chladnější. Dalším tipem je prádlo z přírodních tkanin. Peřinu vyměňte za lehkou deku.

Mohlo by vás zajímat:  Tajný recept na hubnutí: šálek čaje prohřeje tělo a spálí kilogramy

Před spánkem vypijte sklenici čisté vody a pro jistotu mějte nachystanou další sklenici pro případ probuzení během spánku, abyste zamezili většímu probuzení a boji s usnutím. A ještě poslední tip, v případě sportovních činností se doporučuje fyzická námaha několik hodin před spánkem, a ne těsně před spaním. Tělo se sportovní činností zpotí a zahřeje tak, že by se znemožnilo bezproblémovému usnutí skrze vysokou teplotu.

Zdroj: https://www.researchgate.net/figure/a-Number-of-tropical-nights-defined-as-days-where-the-minimum-temperature-does-not-fall_fig1_344888460, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6351950/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC192832/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5783630/, https://health.clevelandclinic.org/what-is-the-ideal-sleeping-temperature-for-my-bedroom/, https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/healthyliving/how-to-cope-and-stay-safe-in-extreme-heat