Rafinovaný cukr jde nahradit několika zdravějšími alternativami
Odborníci na výživu nabádají lidi, aby ze svého jídelníčku co nejvíce vyřadili rafinovaný cukr. Není třeba ho jíst v nadbytečném množství. Způsobuje tloustnutí i vznik zubního kazu. Cukr je zapovězený také pro osoby, které trpí diabetem mellitus. Čím je možné ho nahradit?
Co je rafinovaný cukr
Cukr se vyrábí z cukrové řepy postupem, kterému se říká rafinace. Přírodní cukr je totiž hnědé barvy, zatímco ten rafinovaný je bílý. Cukr je bohatý na energii, ale jinak je prostý jakýchkoliv živin. Je proto zbytečné ho jíst přes míru. Je třeba dávat pozor zejména na průmyslově zpracované potraviny, do kterých se cukr také přidává. Čím jiným sladit? Možností je více.
Sirup z fermentované rýže
Náhražkou rafinovaného cukru může docela dobře být hnědý rýžový sirup, který se vyrábí vařením fermentované hnědé rýže. Na rozdíl od rafinovaného cukru je bohatý na draslík, železo, hořčík a vápník. Je možné ho používat při vaření i pro slazení nápojů. Snižuje riziko vzniku cukrovky.
Manuka med
Oblíbeným sladidlem už od dob dávno minulých je včelí med. Tento přírodní produkt používali už naši předkové, když neměli ještě k dispozici rafinovaný cukr. Med lze přidávat do pokrmů i do moučníků. Lze jím sladit také nápoje.
Ze všech medů nejvíce vyniká takzvaný manuka med. Je vyrobený z medonosného keře manuka, který roste na Novém Zélandu. Je bohatý na antioxidanty, vyznačuje se protizánětlivými a antibakteriálními účinky. Bývá také označován jako přírodní antibiotikum.
Stévie
Zcela unikátní je rostlina stévie. Celá její nať je sladká, přitom neobsahuje žádné kalorie. Je možné ji pěstovat doma a potom si ji usušit. Je ideální náhražkou rafinovaného cukru zejména pro diabetiky. Kromě toho pomáhá zlepšovat obranyschopnost organismu a snižovat krevní tlak. K dostání je stévie také v tobolkách.
Xylitol
Už jste se možná setkali se sladidlem, kterému se říká xylitol. Jedná se o březový cukr, který nezvyšuje hladinu krevního cukru, proto ho mohou používat i osoby, které trpí cukrovkou. Zabraňuje vzniku zubního kazu, zánětu dásní a nekvasí v trávicím traktu.
Zdroj: https://healthmatters.nyp.org/how-much-sugar-is-too-much/, https://www.heart.org/en/healthy-living/healthy-eating/eat-smart/sugar/added-sugars, https://www.healthline.com/nutrition/brown-rice-syrup-good-or-bad, https://health.clevelandclinic.org/manuka-honey-benefits/, https://www.researchgate.net/publication/359920037_Stevia_Rebaudiana_as_an_Immunity_Booster_for_COVID-19, https://www1.deltadentalins.com/wellness/nutrition/articles/xylitol.html