Cukrovku prozradí i méně nápadné příznaky. Náhlé změny v ústech jsou jedním z prvních varování

Diabetes je civilizační choroba a stále více lidí má diagnostikovanou cukrovku typu 2. Včas diagnostikovaná nemoc je při léčbě důležitá, protože její implementace se vyhýbá komplikacím. První příznaky cukrovky můžete jednoduše zpozorovat v ústech, kde se objeví velmi náhle.

První příznaky

Diabetes je diagnostikován na základě glykemického měření, tedy měření cukru v krvi. Probíhá z odběru žilní krve, ze které se určují hladiny cukru, obvykle na lačný žaludek. Stanovení glykémie je také možné z kapilární krve. Po propíchnutí prstu se kapka krve přenese na speciální řemínek v glukometru a výsledek se získá okamžitě.

Mohlo by vás zajímat:  Většina ji považuje za zbytečný plevel. Pampeliška přitom patří k nejcennějším léčivkám

Existují příznaky, které naznačují, že hladina cukru v krvi je příliš vysoká, a nejběžnější z nich je patrný v ústech. Suchá ústa a nadměrná žízeň jsou alarmující signál, který naznačuje možné narušení hladiny cukru v krvi. Dalším příznakem v ústech je pocit pálení bez zjevného důvodu, stejně jako časté krvácení z dásní, zejména při čištění zubů.

Zdroj obrázku: Freepik

Jiné příznaky cukrovky

Diabetes typu 1 je autoimunitní onemocnění a jeho vývoj je způsoben poškozením pankreatických buněk zodpovědných za produkci inzulínu. Diabetes typu 2 je onemocnění získané během života a jeho vývoj se nejčastěji vyskytuje v důsledku inzulínové rezistence. Lidé vystavení tomuto typu nemoci jsou lidé s nadváhou a obezitou, ale také lidé s nadměrným stresem, kteří nedodržují vyváženou stravu.

Mohlo by vás zajímat:  Pacienti s Alzheimerovou chorobou mají novou naději. Průlomový lék slibuje velký posun v léčbě

Mezi lidi s rizikem cukrovky patří také osoby s onemocněním štítné žlázy, hypertenzí a osoby s chronickým zánětem. Vývoj cukrovky se projevuje i jinými příznaky, může jít například o časté návštěvy toalety, chronickou únavu, hubnutí, nevolnost, poruchy zraku, kožní infekce a afty. Dalším častým příznakem cukrovky je kyselý dech. Zápach acetonu z úst se obvykle vyskytuje u pacientů s cukrovkou typu 1.

Zdroj: https://www.webmd.com/diabetes/ss/slideshow-diabetes-dental-care