Všeho moc škodí. Přehnané používání dezinfekce ničí nejen nebezpečné mikroorganismy

Dezinfekce se za poslední léta stala naším parťákem na každém kroku. Obzvláště kvůli pandemii koronaviru jsme potkávali dezinfekci všude. Je to sice dobrá věc, ale rozhodně by se to s ní nemělo přehánět více, než je nutné.

Vysušují pokožku

Dezinfekční prostředky na bázi alkoholu rozhodně nejsou dobré pro naši kůži, a proto pokud ji používáte velmi často, je možné, že pokožka na vašich rukách je více opotřebená než na místech, kde dezinfekci nepoužíváte. Vysvětlení je jednoduché. Po použití těchto přípravků omezujeme naši přirozenou produkci mazu a pokožka tak začíná být suchá, což napomáhá tvorbě vrásek a jiných vad.

Může obsahovat i nebezpečné chemikálie

Hlavními složkami jsou většinou alkohol nebo triclosan. Tyto dvě látky jsou určeny k hubení bakterií a jsou v tom velmi účinné. Jenže to nejsou jediné věci, které jsou v této chemikálii obsaženy. Pokud chcete zabránit poškození své pokožky, hledejte takové přípravky, které neobsahují látky jako parabeny nebo ftaláty. Proto pokud můžete, zvolte takovou dezinfekci, která neobsahuje přidanou vůni.

Mohlo by vás zajímat:  Zdřímnutí během dne ničí mozek. Vědecký výzkum ukázal souvislost spánku s Alzheimerovou chorobou
Zdroj obrázku: Freepik

Ve skutečnosti nejsou tak efektivní

Přípravky, které obsahují více než 60 procent alkoholu, sice dokonale zabijí celý mikrobiální život, ale s ním jsou likvidovány i prospěšné bakterie, což nám paradoxně více ubližuje, než pomáhá. Několik studií nám dokonce ukázalo, že obyčejné mýdlo a voda nám může v tomto boji pomoci lépe než alkoholová dezinfekce.

Existuje vhodná alternativa namísto alkoholových prostředků?

Vhodnou alternativou je například vytvoření vlastního dezinfekčního prostředku, což zabere s pomocí internetu několik málo minut, nebo nakoupení přírodních produktů. Není jich sice moc a stojí výrazně více peněz, ale rozhodně jsou pro naši pokožku méně škodlivé. Takže je na každém z nás, čemu dá ve výsledku přednost.

Zdroj: https://www.merrymaids.com/about-us/covid-19/enhanced-disinfection-service/household-disinfection-how-much-disinfecting-is-/