Prořezání stromů na zahradě se může prodražit. Předpisy stanovují přísná pravidla

Stromy v zahradě nebo na pozemku dávají prostoru charakter a potěší oči majitelů. Někdy však vyžadují ořezávání – nejen z estetických důvodů, ale také z důvodu bezpečnosti. Stojí za to vědět, že v tomto ohledu nemáme plnou svobodu. Naučte se, jak správně prořezávat stromky, abyste se vyhnuli zničení stromu.

Prořezávání stromů na vlastním pozemku

Zdálo by se, že máme plné právo rozhodnout, co uděláme se stromy vysazenými na svém pozemku. Ukazuje se, že jejich řezání a četná ošetření jsou regulována zásadami zahradníků a pěstitelů stromů. Majitelé stromků by bez řádného nastudování neměli sami k prořezávání stromů přistoupit. Ořezání stromu zpravidla nevyžaduje získání předchozího povolení. Teoreticky také neexistuje povinnost hlásit takové práce úřadu. Existuje však doporučené omezení, které určuje, kolik větví můžeme odstranit. Úprava stromu nesmí vést k odstranění větví v rozsahu přesahujícím 30 procent koruny. To znamená, že pokud odstraníme více než 30 % koruny, strom pravděpodobně nevratně poškodíme. Řezání nad 50 % je považováno za zničení stromu.

Mohlo by vás zajímat:  Správné skladování potravin v ledničce předejde plýtvání
Zdroj obrázku: Freepik

Prořezávání stromů

Stojí za to vědět, že existuje několik výjimek, kdy může být odstraněno více než 30 % koruny. Pokud odstraňujeme pouze mrtvé nebo zlomené větve, chceme vytvořit nebo zachovat původní tvar koruny stromu nebo provádíme specializovanou léčbu zaměřenou na obnovení stability stromu. Důležité je se před začátkem řezání ujistit, že nepoškodíme ptačí hnízda. Pro bezpečnost je dobré provádět řezy mimo období hnízdění, které oficiálně trvá od 1. března do 15. října. Další omezení se týkají i stromů rostoucích na územích zapsaných v památkové evidenci. V tomto případě mohou být odstraněny pouze mrtvé nebo poškozené větve. Jakékoli další plánované práce vyžadují souhlas památkové péče, která významné území spravuje.

Mohlo by vás zajímat:  Hrabat, nebo nechat ležet: ne vždy se úklid listí na zahradě vyplatí

Větve ze sousedního pozemku – co dělat, když zasahují na náš pozemek?

V praxi máme právo prořezávat pouze stromy rostoucí na pozemku, který vlastníme. Stromy nesmí být rušeny v oblastech patřících družstvu nebo bytovému společenství. Majitel pozemku může upravit kořeny stromů z vedlejšího pozemku. Totéž platí pro větve a ovoce visící ze sousední zahrady. V takovém případě by však měl vlastník nejprve stanovit sousedovi přiměřenou lhůtu k jejich odstranění. V tomto případě je nejdůležitější druhá část ustanovení, podle které odříznutí větví nebo kořenů stromu patřícího sousedovi bez jeho vědomí je porušením zákona. Abychom se vyhnuli trestu, stojí za to podat takovou žádost písemně.

Zdroj: https://extension.umn.edu/planting-and-growing-guides/pruning-trees-and-shrubs