Sušení prádla na radiátoru přispívá k rozvoji plísní a zvyšuje náklady na topení

Sušení prádla na topení se může zdát jako efektivní využití prostoru, energií i času. Je to ale přesně naopak. Touto praktikou nevystavujete riziku pouze svůj domov, ale i sebe samotné. Přečtěte si několik důvodů, proč se vám více vyplatí pořídit sušičku, či aspoň sušák na prádlo.

Vlhkost jako ideální podmínka pro vznik hub a plísní

Umístěním mokrého či vlhkého oblečení na topení způsobujete zvýšenou vlhkost v místnosti. Nejenže se tedy budete cítit jako ve skleníku, ale zároveň tím vystavíte svůj domov riziku vzniku plísní. Právě plísním se totiž ve vlhkém prostředí velmi daří. Riziková místa mohou být například kolem oken, v rozích místnosti či za nábytkem. Plísní jako takových je velmi těžké se zbavit a mohou představovat množství zdravotních rizik. Boj s nimi je často také nákladný, únavný, a ne vždy úspěšný. Snažte se tak jejich vzniku spíše předcházet.

Mohlo by vás zajímat:  Tajemství bohatě rozkvetlých orchidejí tkví ve správném hnojení. Květiny potřebují 10 důležitých složek

Koupelna je pak sama o sobě místem poměrně náchylným na vznik hub či jiných mikroorganismů. Zvýšená vlhkost vzduchu jejich růst akorát podpoří. Pokud je těmto organismům člověk často vystavován, může dojít až ke vzniku alergií či astmatu.

Zdroj obrázku: Freepik

Ani finančně vám tato metoda nepřilepší

Ač se tato metoda může zdát poměrně efektivní, co se využití energií týče, protože používáte jeden přístroj k více činnostem, není tomu tak. Oblečení či jiné prádlo na topení přístroj v podstatě ucpe a bude pohlcovat všechno teplo potřebné k vytopení vaší domácnosti. Do prostoru pokoje se ho pak dostane minimum a budete mít potřebu topit více, což spotřebuje daleko více energií, a tím pádem i peněz.

Tyto peníze pak můžete daleko lépe investovat do pořízení sušičky, či aspoň sušáku pro začátek. Sušička prádlo navíc změkčí a zbaví žmolků. K dispozici jsou i energeticky méně náročné varianty. Pokud chcete ušetřit ještě více, pořiďte si klasický sušák na prádlo. Sušení sice bude trvat podstatně déle, ale alespoň se vlhkost do prostoru bude uvolňovat rovnoměrněji.

Zdroj: https://www.little-knights.co.uk/blogs/news/why-you-shouldn-t-dry-clothes-on-a-radiator