Při ucpaných uších uleví svíčka nebo pohyb hlavou. Pozor ale na vážnější příznaky

Ucpané uši jsou velmi častým problémem, se kterým se možná setkal už každý z nás. Stát se může nejen při koupání, ale také kvůli změně tlaku vzduchu. V některých případech je to také první příznak vážnějšího onemocnění, a proto je dobré sledovat, jak dlouho na ucpané uši trpíte. Ukážeme vám, jak takový problém vyřešit a co se vlastně s ušima děje.

Ucpané uši jsou běžný stav

Postihuje lidi všech věkových kategorií. Je to stav, kdy jsou ucpané ušní bubínky. Většinou je to způsobené nadbytkem ušního mazu, který si mnoho lidí z ucha nedostane. A když už si chtějí uší vyčistit, dělají to vatovými tyčinkami, které jsou naprosto nevhodné, protože právě jimi si maz dostanete hlouběji do ucha, kde může dělat nepořádek.

Mohlo by vás zajímat:  Nejčastější mýty okolo infarktu mohou nemocnému ještě víc přitížit. Těmto výmyslům nevěřte

Kromě ucpaných uší vás ještě může trápit například ztráta sluchu, horečka, v neposlední řade také výtok z ucha nebo kašel či rýma. Je potřeba tyto příznaky sledovat, protože mohou znamenat vážnější problém než jen ucpané uši. Příznak to může být například cukrovky. Děti nebo senioři, kteří často používají naslouchátka, mohou mít s ušima mnohem více problémů. Ucho se ucpe také po kontaktu s vodou nebo při změně tlaku. V takovém případě se vyplatí napít se vody nebo žvýkat žvýkačku.

Mohlo by vás zajímat:  Modrý nebo bílý, mák nesmí v české kuchyni chybět. Ve velkém množství ale uškodí
Zdroj obrázku: Freepik

Jaké nemoci se mohou projevit ucpanýma ušima?

Mezi nemoci, které jsou spojeny s ucpanýma uši, patří například poškození vnitřního ucha, cukrovka, poranění hlavy nebo krku, vážné jsou také kardiovaskulární onemocnění nebo nemoc štítné žlázy. Pokud pozorujete více než jen tento příznak, bude nejlepší zajít k lékaři, který vám pomůže v léčbě a navrhne správné řešení.

Jak si ulevit doma? Použít můžete například svíčky do uší, které jsou velmi účinné. Stačí je totiž jen zapálit, strčit do ucha, chvíli nechat působit a po chvíli vyndat. Uvidíte, že ušní maz vyjde sám ven společně s voskem ze svíčky. Naklonit ale můžete také hlavu na stranu, pomoci by mělo také široké otevírání úst. V lékárnách najdete produkty, které pomohu ušní dutinu vyčistit.

Zdroj: https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/14428-ear-wax-buildup--blockage