Zkroťte vnitřní hněv pomocí triků, které fungují. Negativní emoce nesmí zvítězit nad rozumem

Hněv je jednou z přirozených emocí, která však může mít negativní vliv na psychiku. Jak pocity zlosti lépe zvládat v daném okamžiku? Co dělat, aby momentů, kdy zloba vyplyne na povrch, bylo co nejméně?

Ve chvíli, kdy vidíte rudě

Co dělat ve chvíli, kdy vás ovládá hněv, a jak se rychle uklidnit? I temperamentnějším povahám se doporučuje vyjít na čerstvý vzduch, stačí na balkon nebo na krátkou procházku, zavřít oči a zhluboka dýchat. Okysličením mozku se sníží krevní tlak a napětí v těle. Je dobré se takto zklidnit před rozhodnutím nebo vyřčením něčeho, co by mělo negativní a dalekosáhlé důsledky. Ne vždy lze odejít z místnosti nebo daného prostoru, proto další způsob, jak se uklidnit, je počítat v mysli do dvaceti a soustředit se bedlivě na každé číslo. Někdo však bude potřebovat počítat vícekrát nebo třeba do padesáti.

Postavit se problému čelem

Vytáčí vás něco stále dokola? V tom případě je nutné takový hněv překonat, postavit se k problému čelem a vypořádat se s ním. Ujasněním si stanovisek lze vyřešit spor s člověkem, který vyvolává konflikty, i se stresovou situací, která se často opakuje. Taktéž pomáhá o svých emocích mluvit nahlas a objektivně, upřímné musí být i vyjasnění stanovisek s danou osobou.

Mohlo by vás zajímat:  Jak nabrat síly po probdělé noci? Poradíme zaručené tipy
Zdroj obrázku: Freepik

Pořiďte si míček pro uklidnění

Jste impulzivní a temperamentní člověk? Pro zklidnění je vhodné si pořídit malý gumový míček, který ve chvílích nejvyšších emocí několikrát silně stiskněte a nechte rozpumpovat svůj oběhový systém namísto vyjádření emocí navenek. Napětí a stresu se lze zbavit také pohybem, ideální je běh, ale i box nebo kruhový trénink. Dojde k vyplavení endorfinů a současně k okysličení mozku, což napomůže ke zvládání stresových situací.

Zdravá strava i dostatek spánku

Emoční rovnováhu lze nastolit i zdravým jídelníčkem s dostatkem vlákniny, především konzumací ovoce a zeleniny, nedoporučuje se jíst příliš sladkých jídel, cukrovinek nebo tučných výrobků. Pro zvládání stresové zátěže je nezbytný dostatek spánku, při vyčerpání se hněv hůře zvládá a emoce více vyplouvají na povrch. Na nervy také skvěle funguje odvar z meduňky, ženšenu, třezalky nebo levandule. Nic z uvedeného nepomáhá? Pak nezbývá než se obrátit na psychoterapeutickou pomoc.

Zdroj: https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/healthyliving/negative-emotions