Nejčastější mýty okolo infarktu mohou nemocnému ještě víc přitížit. Těmto výmyslům nevěřte

Infarkt nemusíme dlouho popisovat, většina lidí velice dobře ví, o co se jedná. Jenomže existují i zbytečné mýty, které kolují a nejsou pravdivé. Mezi ně třeba patří, že se jedná o charakteristické onemocnění starých lidí či těch, již zanedbávají stravu a zdraví. Pojďme se podívat, co vše se povídá.

Zaprvé si posvítíme na mýtus, že infarkt je nemoc seniorů. To už moc neplatí. Stále více narůstá počet mladších lidí, většinou už po 40. roku, již zemřeli na infarkt v důsledku kardiovaskulárního onemocnění.

Sklenka červeného vína pro lepší krevní oběh a pár kil navíc neuškodí

Velmi často saháme po sklenici červeného vína v domnění, že má pozitivní vliv na krevní oběh. Celkově má alkohol negativní vliv na funkci srdce, urychluje jeho práci a při pravidelné konzumaci zvyšuje krevní tlak. Pokud tyto hodnoty překročí nezdravou hranici, přispívají ke vzniku příhod. Alkohol kromě účinků na srdce obsahuje mnoho kalorií, takže po konzumaci můžete velice snadno přibrat na váze.

Mohlo by vás zajímat:  Dalmatská chryzantéma přirozeně odpuzuje komáry a klíšťata

Ignorací nadváhy zvyšujeme riziko kardiovaskulárních onemocnění. Nadváha a obezita vedou k rozvoji hypertenze, diabetu 2. typu a aterosklerózy. Právě cukrovka přispívá k infarktu, proto by měla být základem správného životního stylu kontrola hmotnosti a vyvážená strava.

Zdroj obrázku: Freepik

Zdravý životní styl chrání před infarktem. Příznaky přichází rychleji, než máme čas zareagovat

Bohužel i přes veškerou snahu o zdravý životní styl se může přihodit, že se ocitneme ve skupině lidí, kteří zdědili genetické predispozice. Pokud někdo v rodině nebo z předků prodělal srdeční příhodu nebo zemřel na infarkt, měli bychom se mít na pozoru. Zdravý životní styl ale stále zůstává účinnou prevencí.

Neexistují žádné předinfarktové stavy. Typické příznaky přichází až během něho. Tyto příznaky značí selhání srdce, které vede k infarktu.

  • Otoky na nohou či pažích.
  • Vypadávání vlasů.
  • Skvrny před očima.

Jakékoli odchylky na těle prodiskutujte se svým lékařem.

Mohlo by vás zajímat:  Chytrá kalkulačka spočítá, kolik toaletního papíru doma potřebujeme a na jak dlouho vydrží

Při podezření na infarkt začněte kašlat

Už jste zaslechli radu, že když máte podezření na infarkt, máte začít kašlat? Omyl, dodržováním této rady spíše naopak přispějete k rychlejšímu úmrtí.

A co bolest na hrudi, o tom jste slyšeli v souvislosti s infarktem? Nemusí jít pouze o infarkt, skrývá se za ní více potíží. Bolest na hrudi, studená a bledá kůže, soutok potu, zvyšující se úzkost a vystřelující bolesti do paže, čelisti nebo zad. To jsou pravé příznaky infarktu a při podezření okamžitě volejte záchrannou službu.

Zdroj: https://www.bhf.org.uk/informationsupport/heart-matters-magazine/medical/7-most-common-heart-disease-myths