Po fyzické námaze potřebuje tělo pořádnou dávku odpočinku. Kvalitní a hluboký spánek zregeneruje všechny svaly

Zdravý a klidný spánek a fyzická aktivita mají významný vliv na naši pohodu. Jenže zvýšená aktivita může mít na spánek negativní vliv. Podle vědců z Americké akademie spánkové medicíny potřebují dospívající 8 až 10 hodin spánku a dospělí 7 až 9 hodin. Toto číslo se s věkem snižuje, protože tělo přestává produkovat melatonin, hormon spánku. Více spánku potřebují také aktivní lidé, protože spánek tělu umožňuje potřebnou regeneraci.

Spánek je nutný pro regeneraci

Zdravý odpočinek umožňuje tělu regenerovat a je základem jeho správného fungování. Nedostatek spánku může způsobovat nadváhu a obezitu a zvýšit riziko civilizačních chorob, například srdečních onemocnění a cukrovky. V neposlední řadě může vést k depresím a k celkovému zhoršení imunity, způsobuje problémy s koncentrací a s pamětí.

Mohlo by vás zajímat:  Začátek nového roku je ideální pro změnu životního stylu a přehodnocení priorit

Důležitý je nejen počet prospaných hodin, ale také jejich kvalita. Nezbytné je přizpůsobit matraci potřebám konkrétního člověka a fyzické konstituci. Jak zdůrazňují odborníci, lidé s větší svalovou tkání by měli věnovat zvláštní pozornost tomu, aby matrace podporovala všechny části těla. Důležité je, aby se matrace přizpůsobila anatomickým křivkám a umožňovala rovnoměrné rozložení váhy.

Zdroj obrázku: Freepik

Po sportu může být těžké usnout

Že sport prospívá zdraví, je stará známá věc. Ne každý si ale uvědomuje, že fyzická aktivita ovlivňuje kvalitu našeho odpočinku. Při cvičení se na svalových vláknech vytvářejí malé trhlinky a odbourávají se bílkoviny v buňkách. Během spánku se svaly uvolňují a tělo se regeneruje tím, že jim prostřednictvím krevních cév posílá všechny potřebné živiny.

Mohlo by vás zajímat:  Podzimní únavu zažene zdravý jídelníček, pravidelný rytmus a dostatek pohybu

Děje se tak během fáze hlubokého spánku, kdy hypofýza uvolňuje růstový hormon. Proto je tak důležité po námaze tělu dopřát přiměřenou dávku spánku. Nejlepší je cvičit na čerstvém vzduchu, díky čemuž se tělo lépe okysličí. Sport výrazně zvyšuje krevní tlak, proto by se intenzivní cvičení nemělo provádět těsně před spaním. Tělo by bylo příliš nabuzené na to, aby mohlo usnout.

Zdroj: https://www.orthocarolina.com/media/sleep-the-secret-ingredient-of-injury-recovery