Plýtvání potravinami je globální problém, který má jednoduché řešení. Každý musí začít sám u sebe

Každá rodina vyhodí průměrně několik tun jídla ročně. Je to nejen spousta potravin, ale také peněz, které jste zbytečně za jídlo utratili a které můžete investovat jinde. Jak se ale naučit s jídlem šetřit a jak nakupovat tak, abyste všechno jídlo snědli dříve, než se stihne zkazit nebo mu projde doba trvanlivosti?

Nakupujte potraviny pouze najedení

Jedním z hlavních triků je chodit nakupovat potraviny pouze s plným žaludkem. Pokud půjdete do obchodu hladoví, je jasné, že nakoupíte i suroviny, které vůbec nepotřebujete, ale láká vás, že jsou například v akci a jednou se můžou hodit. To možná ano, ale do té se mohou zkazit nebo zapomenete, že je doma vůbec máte. Proto nakupujte jen potraviny, které skutečně sníte.

Mohlo by vás zajímat:  Výborný lék na kocovinu i vysoký tlak: lák z okurek prospívá zdraví po celý rok

Dnes už není problém si do obchodu zajít klidně každý den, proto si můžete všechno snadno dokoupit. Je to rozhodně lepší než mít nacpanou lednici k prasknutí a mnoho potravin pak vyhodit – jedná se zejména o ovoce a zeleninu. Často se vyhazují také jogurty nebo maso, které zapomenete udělat k obědu nebo večeři. Dobré je si připravit seznam potravin, které chcete nakoupit. Řiďte se podle něho a také si vezměte jen určitý obnos peněz, abyste neutráceli.

Mohlo by vás zajímat:  Angličan jedl po celý měsíc pouze kebaby. Do nezvyklé výzvy se pustil z dojemného důvodu
Zdroj obrázku: Freepik

Jídlo si můžete třídit podle data spotřeby

Naučte se vařit ekologicky a ekonomicky. To znamená, že pokud koupíte například celé kuře, můžete ho využít celé, včetně jeho kostí. Můžete udělat například pečené kuře nebo si ho můžete naporcovat. Z kuřecích prsou uděláte řízky, z kostí si uděláte polévku a určitě přijdete i na další způsoby, jak zbytky z kuřete využít. Vařené brambory nemusí skončit v koši, ale můžete z nich udělat placky.

Můžete začít třídit potraviny podle data spotřeby. Udělejte to stejně, jako to dělají v obchodech – dopředu si dejte potraviny, které budou brzy procházet, a dozadu do lednice ukliďte ty čerstvé, které jste nakoupili. Přestanete plýtvat nejen jídlem, ale také penězi.

Zdroj: https://www.sbs.com.au/food/article/2016/06/03/10-ways-reduce-food-waste-and-save-money