Za streamování hudby není nutné platit. Některé platformy umožňují poslech zdarma

Hudební trh si s rozvojem internetu prošel hodně turbulentním obdobím. Výsledkem je, že fyzické nosiče prakticky vymizely, alespoň občas po nich sáhnou jen starší ročníky. Tedy pokud nedojde na mixování hudby na vinylových deskách, ale to je samozřejmě úplně jiná písnička. A aby se vydavatelství mohla efektivně bránit jinak nezadržitelnému nelegálnímu šíření hudby po internetu, jejich management nakonec souhlasil se vznikem streamovacích služeb. Ty umožňují za fixní poplatek poslouchat prakticky nepřetržitě libovolné skladby, ke kterým mají práva. Nutno dodat, že měsíčně stojí zhruba tolik, za kolik se běžně prodává jediné album. Ale vyplatí se dnes ještě tyto služby?

Mohlo by vás zajímat:  Kočky milují tuňáka kvůli typické chuti umami

Jedna platforma vám bude stačit

Mezi jednotlivými službami, ať už jde o Spotify, YouTube Premium, Deezer, Soundclound, nebo třeba Apple Music, jsou jen minimální rozdíly, pokud jde o nabídku skladeb a pestrost repertoárů. Na rozdíl od služeb na sledování videa lze tedy s klidným svědomím říci, že trh je prakticky homogenní a až na vzácné výjimky není nutné, aby si jeden uživatel předplácel více než jednu streamovací platformu.

Zdroj obrázku: Freepik

Zdarma, ale s reklamami

Aby vás jednotlivé platformy přesvědčily, že právě ony jsou pro vás těmi pravými, obvykle vám nabídnou zkušební verzi na několik dní či týdnů zdarma. Jiné platformy jsou dokonce úplně zdarma, tedy pokud vám nevadí, že přehrávání hudby bude prokládáno reklamami a přijdete o některé funkce, případně že kvalita zvuku bude limitována, čehož si však všimnou jen lidé s kvalitními reproduktory.

Mohlo by vás zajímat:  Domácí brambory jsou k nezaplacení. Vypěstovat je lze i na malém balkoně

Reklamy lze blokovat

Trochu šikovný uživatel však reklamy na službách, jako jsou Spotify nebo YouTube, dokáže relativně snadno zablokovat. Stačí použít rozšíření prohlížeče, které blokuje nejen bannerové reklamy, ale i ty, které se přehrávají mezi hudebními stopami. Využít lze také prohlížeč Brave, který má kvalitní blokování už ve svém základním nastavení. Za přehrávání hudby pak není třeba platit. A lze říci, že většině uživatelů se za to skutečně platit nevyplatí.

Zdroj: https://www.makeuseof.com/free-music-streaming-alternatives/