Svraštělá kůže po koupání má překvapivý důvod. Souvisí s evolucí a najde praktické využití
Děti si s oblibou prohlížejí ruce po dlouhém koupání, kdy se na malých prstících objevuje zvrásněná kůže. Hrají si na malé žabky nebo předvádí jiné vodní živočichy. Ale napadlo vás, proč ke zvrásnění pokožky vlastně dochází? Nejste sami, kdo chce znát odpověď. Několik vědeckých týmů se snažilo najít zdůvodnění, proč se kůže ve vodě krabatí a vytváří spleť záhybů, a teorií je hned několik. Která je správná a proč k tomuto jevu dochází?
Vliv osmózy na krabatění
Původně se vědci domnívali, že ke zvrásnění kůže po ponoření do vody dochází vlivem osmózy, průnikem vody skrze polopropustnou membránu v kůži. Pronikáním pak mělo docházet k rozpínání a vznikům prohlubní a krabacení na pokožce. Tento jev se však neprojevil na prstech kůže, která byla přišitá, nebo na prstech po chirurgické rekonstrukci. Po zásahu šití nebo po nehodě se kůže ani po delší době ve vodě nezkrabatila. Z toho vědci usuzují, že se nejedná o osmózu, ale práci nervů a dochází k tomu vlivem stahování krevních cévek, kdy se na konečcích prstů kůže smrští a zkrabatí.
Důvody pro zvrásnění kůže
Po fantastickém objevu se pustili vědci pod vedením doktora Toma Smulderse z institutu pro neurovědu na univerzitě v Newscastlu do výzkumu, který měl za cíl odhalit důvody pro zvrásněnou pokožku po delším kontaktu s vodou. Do studie byly zařazeny dvě skupiny účastníků. Jedna skupina se dotýkala předmětů suchýma rukama, naopak druhá zvrásněnýma rukama, které byly předtím ponořeny do vody. Oběma skupinám byl při úkolech měřen čas, přičemž skupina s rukama se zkrabacenou kůží dosahovala o 12 procent lepších výsledků.

Pro usnadnění různých úkonů
Podle závěrů studie a mínění vědců si tělo vytvořilo v průběhu vývoje systém reakce kůže na vodu a ta získala lepší schopnost přilnavosti k určitým povrchům. Tím se primitivním lidem podařilo zdolávat některé úkoly, ale také lézt po stromech. Z vrásčité kůže si tak není třeba dělat hlavu, ba dokonce lze těchto momentů využít pro jemné motorické práce nebo provádění určitých činností vyžadujících zvýšenou přilnavost.
Zdroj: https://www.bbc.com/future/article/20160607-why-your-skin-goes-wrinkly-in-the-bath, https://www.wamc.org/academic-minute/2013-04-09/dr-tom-smulders-newcastle-university-waterlogged-fingers-and-gripping-ability