Placení v hotovosti má i v dnešní době význam

Základní měnou pro život jsou peníze. K nim můžeme přijít různým způsobem, nejběžnější a nejbezpečnější cestou je jejich výdělek v zaměstnání nebo podnikání. Do jisté doby se za zboží, služby apod. platilo výhradně v hotovosti. V posledních letech přibylo, i díky pandemii, bezkontaktních plateb. V současné době platí více Čechů bezkontaktně, ať už kartou, chytrým telefonem či hodinkami než hotovostí. I tak ale spousta obyvatel nosí v peněžence nějakou hotovost. Ne všichni obchodníci disponují platebním terminálem určeným pro bezkontaktní platbu. Proč je v pořádku nosit s sebou hotovost a platit s ní?

Mohlo by vás zajímat:  Levné vozy vyžadují větší provozní náklady a jejich výbava je značně omezená

Lepší kontrola financí

Placení kartou je sice pohodlné, ale na druhou stranu také velmi lákavé. Velmi snadno se může stát, že se někde večer bavíte a utratíte více, než kdybyste měli omezenou hotovost. Kdekoho může odradit cesta do bankomatu a výběr dalších peněz. Lidé využívající hotovost a střádání peněz mimo účet tak mají větší přehled o svých financí.

close-up-hands-giving-dollar-pay-compensation-from-work
Zdroj obrázku: Freepik

Nemožnost platit kartou

Kromě již zmíněné situace, kdy obchodník není vybaven platebním terminálem, čekají na uživatele bezkontaktních plateb další nástrahy. Typickými jsou výpadky platebních systémů. Ta může nastat ze strany obchodníka, banky nebo výpadku elektřiny. Mít v záloze hotovost je jistota, kterou není radno podceňovat.

Mohlo by vás zajímat:  Na vytápění lze šetřit různě. Vypínání radiátorů a nízké teploty mohou paradoxně stát mnohem víc

Anonymita a soukromí

Některé páry či rodiny mají společný účet. Tato skutečnost ne vždy dobrotu. Někteří netouží, aby druhá polovička věděla, jak nakládá s financemi. Proto hodně lidí volí cestu výběru a zachování si tak anonymity. Soukromí je jednou z nejdůležitějších hodnot v dnešním světě. I samotná banka má přehled o tom, kde utrácíte své peníze.

Tyto důvody jsou nejčastější situace, kdy se vám bude hodit hotovost. Hotovost oceníte také v případě, kdy nastane například výpadek systému a vy nebudete mít u sebe hotovost. Zachránit vás může kolega z práce, člen rodiny nebo kamarád.

Zdroj: https://www.discover.com/credit-cards/card-smarts/pros-of-credit-cards-vs-cash/