Rusko zařadí kryptoměny mezi oficiální měny. Jejich používání bude pod ostrým dohledem

Rusko provedlo velký krok k regulaci kryptoměn v zemi. Ruská vláda a centrální banka dospěly k dohodě, jak regulovat trh s bitcoinem a dalšími kryptoměnami, a již se připravuje návrh nového zákona. Mimo jiné bude zákon kryptoměny definovat jako „analogie měn“ spíše než jako digitální finanční aktiva.

Postoj Ruska ke kryptoměnám

Zpráva přichází pouze pár týdnů poté, co Centrální banka Ruské federace usilovala o plošný zákaz obchodování s kryptoměnami. Důvodem měly být obavy, že spekulativní povaha tohoto odvětví představuje významné riziko pro finanční stabilitu občanů Ruska. Finančním institucím bylo navíc doporučeno, že by měly zastavit obchodování s kryptoměnami.

Mohlo by vás zajímat:  Finty na benzinových pumpách můžou řidiče připravit o finance. Obrana je být o kousek napřed

Co se změní?

Zpráva uvádí, že kryptoměny bude možné použít pouze v legálním sektoru s plnou identifikací transakcí pomocí bankovního systému nebo licencovaných zprostředkovatelů. Transakce přesahující 600 000 ruských rublů (zhruba 170 000 Kč) budou muset být hlášeny, jinak se bude jednat o trestný čin. Pokuty dostanou také ti, kteří nelegálně přijmou kryptoměny jako platební prostředek. Pro poskytovatele to navíc znamená, že budou muset mít větší finanční polštář, aby zvládli likviditu.

Zdroj obrázku: Freepik

Důvody k legalizaci bitcoinu

„Úplná absence regulace tohoto sektoru, stejně jako zavedení zákazu povedou ke zvýšení operací v šedé zóně ekonomiky, nárůstu případů podvodů a destabilizaci sektoru jako celku,“ uvádí zpráva. Zdá se, že ruský prezident Vladimír Putin otevřeně podporuje regulaci a zdanění kryptoměn a jejich těžby kvůli „konkurenčním výhodám země“. V budoucnu by se tak z Ruska mohla stát vyhledávaná destinace pro nové startupy a projekty v tomto sektoru. Jedním z možných důvodů legalizace kryptoměn v Rusku může být snaha získat nezávislost na technologii SWIFT, která zprostředkovává celosvětovou mezibankovní komunikaci.

Zdroj: https://www.reuters.com/business/finance/russian-cbank-proposes-banning-cryptocurrencies-crypto-mining-2022-01-20/, https://www.cnbc.com/2022/01/20/russian-central-bank-proposes-banning-cryptocurrencies-crypto-mining.html