Nelegální stahování zvyšuje riziko malwaru, problémem je také z etického hlediska

Internet je plný nejrůznějších stránek a zákoutí, kam nahlédnout a načerpat inspiraci, informace, konzumovat obsah nebo jej stahovat. Mnohdy však uživatelé stahují nelegálně obsah. Nejenže škodí autorovi, který přichází o odměnu za svou výslednou práci, ale hrozí tím v některých zemích trest nebo se můžete nakazit škodlivým malwarem. Proč je stahování obsahu z internetu tak oblíbenou činností, ale na druhou eticky nepřípustnou ve společnosti?

Dostupnost na každém kroku

Internet je objemnějším každým dnem, stejně jako množství souborů určených ke stažení. Jeden háček to ale má, a to že jsou z velké části nelegální. Ačkoli klesá počet stahování a lidé dávají přednost streamovacím službám, ať už na hudbu, filmy či seriály, tak se najde stejně skupina uživatelů, kteří z nějakého důvodu stahují nelegálně tyto soubory. Jedním z důvodů je především dostupnost. Stále existuje totiž velké množství různých stránek, kde si můžete soubor stáhnout běžným způsobem nebo přes torrent. V některých zemích je torrent nebo jiné formy stahování zakázány či dokonce hrozí trestní postih. V naší zemi žádný zákaz není. Na druhou stranu stažením takových souborů riskujete napadení malwarem. Především u aplikací nebo her, kde je zapotřebí cracknout spouštěcí soubor, tak hrozí nebezpečí.

Mohlo by vás zajímat:  Ochraňte svůj mobilní telefon během lyžování
download-internet-connection-sharing-networking-concept
Zdroj obrázku: Freepik

Etika

Etika je něco, co by si měl každý uživatel, který tímto způsobem nelegálně stahuje soubory či software, uvědomit. Nelegálním stažením přijde autor o svou odměnu. Zkuste se cítit do role autora, kdy by lidí využívali vašich služeb, ale nezaplatili by vám, špatná představa, nemyslíte? Spoustu stažení souvisí také s nutkáním člověka vlastnit vše, na co si pomyslí. Přitom kolikrát se k dané věci ani nedostane. Není lepší raději využít služeb toho, co máme, a až poté investovat peníze do dalších? Nic vám neutečen, navíc daný produkt může mezitím klesnout na ceně a vy tak zaplatíte méně. Existuje samozřejmě možnost koupit již použitý produkt.

Zdroj: https://tech.wayne.edu/kb/security/security-awareness/261706