Opar je nutné léčit od prvních příznaků. Účinné prostředky přitom najde každý doma

Opar. Když se objeví, je zle. Už z toho důvodu se doporučuje ošetřit postižené místo co nejrychleji od prvotních příznaků. Povětšinou se jedná o mast nebo speciální gely, které se prodávají v každé lékárně. Co ale dělat, když žádná lékárna v dohledu není nebo je večer, kdy je zavřeno? V takovém případě je možné sáhnout po prostředcích, které má úplně každý doma. Jsou velmi účinné a pomohou zastavit rozvoj oparu. O jaké prostředky jde a jak je použít?

Při stresu i při nachlazení

Opar neboli herpes vzniká po nákazou virem Herpes simplex (HSV-1) a objevuje se při nachlazení, při vysoké stresové zátěži nebo při snížené imunitě. K nákaze virem dochází snadno, je totiž vysoce nakažlivý a infekce může proběhnout v dětství nebo později během kontaktu s infikovanou osobou. Vir přetrvává v těle doživotně a opary se objevují při oslabení organismu, kdy vznikají nejčastěji v oblasti rtů malé vezikuly, nevzhledné a bolestivé puchýřky. V sychravém počasí se objevují ještě častěji, proto je dobré znát účinné prostředky, které zamezí jejich rozvoji.

Mohlo by vás zajímat:  Nastartujte svou imunitu před dlouhou zimou. Do lékárny přitom nemusíte vůbec chodit
Zdroj obrázku: Freepik

Hlavně nečekat

Co je nejdůležitější při léčbě oparů? Bezesporu rychlost, protože je nutné ošetřit kůži co nejdříve od prvotních náznaků nebo zarudnutí kůže. A opravdu nejde jen o estetickou stránku věci, ale také o zamezení šíření viru na další členy rodiny nebo kolegy. Účinná mast se aplikuje přímo na postižené místo, je nutné dodržovat hygienu a zamezit přenosu na jiné části těla, zejména očí a pokožky na obličeji, vir se může rozšířit i na mandle a sliznice, dokonce může napadnout mozek. Při mytí je nutné používat papírové ručníky, které se po utření vyhazují, aby nedošlo ke kontaminaci látky a následného rozšíření na jiné části těla.

Mohlo by vás zajímat:  Superpotravina z parapetu. Řeřicha se pěstuje sama, sklízet lze už za sedm dní

Domácí prostředky na opary

Velmi efektivním způsobem, jak zamezit rozvoji oparu je použití medu s kapkou tea tree oleje přímo na postižené místo. Postup se musí pravidelně opakovat do vymizení příznaků. Zatímco tea tree olej nemusí být vždy v lékárničce, zubní pastu s fluorem má jistě doma každý. Fluor zamezí rozšíření viru a zubní pasta vysuší puchýřek. Velmi účinná směs se vytvoří smícháním pár kapek cibulového sirupu s nastrouhaným česnekem a kapkou oleje z černého kmínu. Po rozmíchání stačí v pravidelných intervalech nanášet na opar. Oblíbenou metodou léčby je přikládání čerstvého meduňkového listu nebo potírání meduňkovým olejem. Použít je možné též teplý čajový sáček z černého čaje nebo pastu z jedlé sody a vody, pomůže též citronová šťáva nebo odvar ze šalvěje a heřmánku.

Zdroj: https://www.medicalnewstoday.com/articles/home-remedies-for-herpes