Superpotravina z parapetu. Řeřicha se pěstuje sama, sklízet lze už za sedm dní

Řeřicha je rostlina, kterou lze označit za vitamínovou bombu. Obsahuje velké množství vitamínu C, dále železo, hořčík, vápník, jód a chrom. Jaké jsou důvody pro zařazení řeřichy do jídelníčku a další informace se dozvíte uvnitř článku.

Klíčky řeřichy

Řeřichu se vyplatí konzumovat po celý rok. Je levná a nesmírně cenná. Jak už bylo zmíněno, je výborným zdrojem vitamínů a minerálů. Obsahuje vitamín A, B, C, PP a K. Vitamíny jsou doplněny o zásadní minerální látky.

Řeřicha je velice chutná s charakteristickou kořenitou chutí a specifickou vůní. Je ideální volbou jako příloha pro chlebíčky, saláty nebo polévky. Konzumace řeřichy sahá až do dob starověku, éry Říma či Řecka. Používala se hlavně jako afrodiziakum.

Mohlo by vás zajímat:  Hřejivý svetr nechybí v žádném zimním šatníku. Nehezkých žmolků ho zbaví jednoduchý trik
Zdroj obrázku: Freepik

Vliv na zdraví

Rostlina díky svému vysokému obsahu vitamínu C působí jako:

  • antioxidant,
  • zlepšuje obranyschopnost organismu,
  • chrání před volnými radikály,
  • utěsňuje cévy.

Svými vlastnostmi a látkami má detoxikační, dezinfekční a diuretické účinky. Reguluje skoky glukózy v krvi. Železo dodává tělu energii a podporuje léčbu chudokrevnosti. Pomáhá při výskytu potíží, jako je osteoporóza, poruchy krevního oběhu, bronchitida, nemoc ledvin, štítné žlázy, onemocnění slinivky, ischemická choroba srdeční, revmatismus, střevní paraziti a zánět a ulcerace kůže.

Řeřicha zlepšuje stav vlasů a nehtů, a to především kvůli obsaženému glykosidu. Pomáhá i při problémech s pletí a akné.

Mohlo by vás zajímat:  Pět let bez mýdla a antiperspirantu: netradiční experiment ukázal, že hygiena může i škodit

Pěstování doma

Semena řeřichy koupíte za 10–20 korun. Péče o rostlinu v domácnosti není náročná. Semena se sázejí na speciální klíček nebo řádně připravenou nádobu (obrácená miska). U obrácené misky je potřeba bavlnu nebo lignin pořádně namočit. Zasazená semínka zalévejte denně a rostliny nejlépe rostou na slunci, třeba na okenním parapetu. Doba růstu trvá zhruba 7–10 dní. Pěstují se od března do října. Vypěstovanou řeřichu lze koupit i v obchodech, ale většinou pouze v období okolo Velikonoc.

Mohlo by vás zajímat:  Hlad, který jen tak něco nezastaví: polyfagie může mít hned několik příčin

Řeřicha je zdravá, především pro své vlastnosti s vitamínem C. Vyhýbat by se jí měli ale lidé, kteří trpí žaludečními vředy nebo záněty žaludku.

Zdroj: https://www.webmd.com/diet/health-benefits-watercress