Splašené hormony mohou znamenat i vzácnou Cushingovu chorobu. Typické příznaky usnadní diagnózu

Cushingova choroba je vzácné onemocnění, které každý rok postihne jednoho z 500 tisíc lidí na celém světě. Příčinou je nadměrná produkce hormonu zvaného kortizol. Jde o hormon, který se podílí na mnoha metabolických procesech. Jakmile ho máme v těle příliš mnoho, naruší se metabolismus. Příznaků této nemoci je velké množství a jsou tak obecné, že je nemoc velmi těžké odhalit. Jak se Cushingova choroba projevuje?

Co je Cushingova choroba?

Cushingova choroba je endokrinní onemocnění, které způsobuje příliš mnoho kortizolu v krvi. Příčinou může být nezhoubný nádor nadledvinek, které produkují kortizol. Základní léčbou této nemoci je chirurgický zákrok, při kterém se odstraní nádor. Cushingovu chorobu lze velmi těžko diagnostikovat, protože má nespecifické příznaky. Dobrou zprávou je, že je velmi vzácná.

Mohlo by vás zajímat:  Tato sladkost děsí všechny zubaře. Kromě závažných kazů hrozí poškození celé čelisti
Zdroj obrázku: Freepik

Nejčastější příznaky Cushingovy choroby

Hlavními příznaky této nemoci je rychlé přibírání na váze, obezita, lunární tvář a strie. Lidé s Cushingovou chorobou snadno přibírají a velmi těžko se přebytečných kilogramů zbavují. Navíc mají velkou chuť k jídlu. Jako lunární tvář se označuje obličej, na kterém se ukládá tuk. To způsobuje nadbytek kortizolu v těle. Široké, dlouhé a červené strie jsou také příznakem této nemoci.

Mezi příznaky Cushingovy choroby ale patří také ochabování svalů, sklon k infekcím, hypertenze nebo osteoporóza. Všechny tyto problémy a nemoci mají i mnoho dalších příčin. Cushingova choroba je způsobuje jen zřídka, ale mezi symptomy rozhodně patří. Máte-li zkušenosti s těmito problémy v kombinaci s dalšími příznaky, možná se bude jednat o Cushingovu chorobu.

Mohlo by vás zajímat:  Skořice je víc než aromatické koření. Dokáže udržet celé tělo i mysl ve zdravé rovnováze

Další příznaky, se kterými se můžete setkat

Cushingova choroba a nadbytek kortizolu jsou spojeny také se zvýšenou hladinou glukózy v krvi a rozvojem cukrovky. Objevit se mohou také poruchy elektrolytů, včetně snížení hladiny vápníku a draslíku v krvi. Vysoký cholesterol, ischemická choroba srdeční, žaludeční vředy, nadměrné ochlupení u žen nebo snížená potence u mužů. To všechno patří mezi příznaky. Jak vidíte, jde o velmi běžné problémy, které mají nespočet příčin. Právě proto se tato choroba těžko diagnostikuje.

Zdroj: https://www.ohsu.edu/brain-institute/cushing-disease-cushing-syndrome