Osm důvodů, proč pít rajčatovou šťávu každý den

Sklenka rajčatového džusu? Pití tohoto zeleninového nápoje mnohé překvapuje, protože má velmi netypickou chuť oproti ostatním běžným šťávám. Po sklence rajčatového nápoje je vhodné sáhnout, protože má velmi blahodárné účinky na zdraví. Ideální je pití této zeleninové šťávy v zimě, kdy je čerstvých plodů poskrovnu a stojí doslova majlant. Proč sáhnout po tomto nápoji nejen kvůli cenám zeleniny? Zde je osm důvodů.

Co je rajčatová šťáva

Jak vyplývá z názvu, tento druh nápoje se připravuje z plodů rajčat. Jeho historie sahá daleko do minulosti a domovinou rajčat i džusu je Jižní Amerika. Džus z tohoto druhu zeleniny je nabitý vitamíny, minerály a účinnými antioxidanty, zejména lykopenem působícím proti rakovině. Pouhá jedna sklenička denně zajistí ze dvou třetin denní příjem vitamínu C nebo z jedné pětiny vitamínu A. Kromě toho se v nápoji vyskytují vitamíny skupiny B, a K, také minerály, mimo jiné draslík, mangan, měď, hořčík, železo, vápník nebo zinek. Šťáva je nízkokalorická a vhodná i při dietě, je jen nutné vybírat druhy bez přidané soli nebo cukru. A proč ještě pít rajčatovou šťávu?

Mohlo by vás zajímat:  Obyčejné topení se může proměnit ve smrtelnou hrozbu. Rizika při používání si uvědomuje málokdo
Zdroj obrázku: Freepik

Obsahuje účinné antioxidanty

Kromě zmíněného lykopenu, který má protirakovinné účinky a likviduje volné radikály v těle, obsahuje šťáva také betakaroten, který působí taktéž proti rozvoji rakovinného bujení.

Pro silné srdce

Kombinace antioxidantů a vitamínů je ideální pro snížení vysokého krevního tlaku i vysoké hladiny špatného cholesterolu. Pravidelné pití rajčatového džusu snižuje riziko infarktu a rozvoje aterosklerózy.

Proti poruchám srážlivosti krve

Obsažený vitamín K je prostředkem proti poruchám srážlivosti krve, čistí cévy a napomáhá hojení ran i fungování jater.

Mohlo by vás zajímat:  Teplý nápoj z banánu a medu vyléčí kašel a posílí imunitu

Pro štíhlou postavu

Pravidelná konzumace rajčatového nápoje usnadňuje hubnutí, navozuje pocit sytosti a stimuluje produkci karnitinu, látky umožňující rychlejší spalování tuků. Ve 100 gramech rajčatového džusu je navíc pouze 17 kcal, jedna plná sklenice má tedy okolo 37 kcal.

Pro detoxikaci organismu

Rajčatový džus obsahuje též přírodní chlór a síru, které napomáhají tělo detoxikovat od nebezpečných látek.

Pro lepší trávení

Sklenka denně zlepšuje trávicí procesy a střevní peristaltiku, zabraňuje vzniku zácpy.

Proti makulární degeneraci

Fytonutrienty jsou přirozenou prevencí zraku a chrání před makulární degenerací a vznikem šedého zákalu.

Mohlo by vás zajímat:  Chodit s oparem do lékárny je zbytečné. V kuchyni najdeme osvědčený lék

Pro husté vlasy a krásnou pleť

Vlasům navrací hustotu a lesk, pleti dodává příjemné zabarvení, antioxidanty ve spojení s minerály mají zázračnou schopnost v péči o pokožku a vlasy.

Zdroj: https://www.mountsinai.org/health-library/supplement/beta-carotene, https://www.bhf.org.uk/informationsupport/heart-matters-magazine/news/behind-the-headlines/tomatoes, https://www.hsph.harvard.edu/nutritionsource/vitamin-k/, https://ods.od.nih.gov/factsheets/Carnitine-HealthProfessional/, https://www.phytojournal.com/vol1Issue1/3.html, https://food.ndtv.com/health/tomato-juice-benefits-from-improving-digestion-to-boosting-eye-health-and-more-1837819, https://www.webmd.com/diet/guide/phytonutrients-faq, https://www.netmeds.com/health-library/post/tomatoes-benefits-of-tomato-based-products-for-skin-and-hair, https://www.health.com/nutrition/health-benefits-tomatoes, https://www.healthline.com/nutrition/tomato-juice