Noční jízdě v autě je důležité přizpůsobit interiérové osvětlení
Možná vás čeká náročný celodenní přejezd na dovolenou k moři, a tak se nevyhnete i cestování za tmy, ať už pozdě večer, nebo naopak brzy ráno. Zatímco v zimních měsících si za tmy dávají řidiči mnohem větší pozor a zaměřují se i na detaily, v létě je většina z nás podstatně méně ostražitá. A přestože tmy si přes léto neužijeme zdaleka tolik jako v prosinci nebo lednu, nehod na našich silnicích přibývá. Dnes vám prozradíme, jak přizpůsobit noční jízdě interiér auta, abyste neohrožovali ani sebe, ani své okolí.
Moderní auta jsou plná světla
Přestože bezpečnost je při konstrukci a výrobě nových aut minimálně stejně důležitá jako jejich ekologičnost, na jednu oblast výrobci často zapomínají. A v tomto směru nepomáhají ani řidiči, kteří si nastavení vozu do určité míry mohou uzpůsobit svým potřebám. Máme na mysli zdroje světla, kterých je v autech přehršel. Svítí prakticky všechno od elektronického zapalovače přes palubní desku až po multimediální systém vozu.
Aktivujte noční režim
Pokud je to jen trochu možné, aktivujte noční režim u všech zdrojů světla, u kterých to váš vůz umožňuje. Přístrojová deska může vypadat méně zřetelná, ale za pár desítek vteřin si na nové nastavení vaše oko zvykne. Stejný režim byste měli zvolit i na tabletu multimediálního systému i externích přístrojích, které v autě používáte, typicky na mobilu nebo GPS navigaci a také na palubní kameře.
Nenechte se oslnit
Kromě zdrojů světla uvnitř vozu vás samozřejmě mohou oslnit i zdroje vnější, ať už jde o pouliční osvětlení ve městech, které je relativně konzistentní, a tedy nepříliš nebezpečné, nebo o světlomety ostatních aut. Míjíte-li vůz jedoucí v protisměru, je dobré odvrátit zrak tak, aby vám světla nesměřovala přímo do očí. Zkušení řidiči koukají šikmo dolů na pravou čáru krajnice, díky tomu neztratí přehled o vozovce a zároveň si chrání zrak před oslněním.
Zdroj: https://www.drivingtests.co.nz/resources/is-it-safe-to-drive-with-your-cars-interior-light-on/