Nevraživost mezi řidiči aut a cyklisty se stupňuje

Napětí mezi řidiči automobilů a cyklisty je nadále výrazné. S rostoucí popularitou cyklistiky a přijetím předpisu, který vyžaduje povinný odstup při předjíždění, se oba tábory stávají ještě více radikálními. Pokud se podíváme na porovnání těchto dvou skupin, rychle pochopíme, proč jsou cyklisté pro mnoho řidičů tak kontroverzní.

Neznalost pravidel silničního provozu mezi cyklisty

Řidiči absolvují kurz autoškoly a složí zkoušky, než získají řidičské oprávnění a mohou se pohybovat po silnicích. Na druhou stranu cyklisté často nemají povinnost projít podobným výcvikem a mohou se do provozu vydat pouze s koupí kola. To vede k problému nedostatečné znalosti pravidel silničního provozu mezi mnoha cyklisty, kteří nejsou zároveň řidiči. Tento rozdíl ve vzdělání a přípravě přispívá ke konfliktům a napětí mezi řidiči aut a cyklisty.

Mohlo by vás zajímat:  Ovládání vozu na dálku časem vytlačí funkci nezávislého topení
Zdroj obrázku: Freepik

Nedostatečná kontrola technického stavu a výbavy

Řidiči jsou povinni mít ve svých vozidlech povinnou výbavu, která je kontrolována policií při provádění prohlídek. Pokud je něco špatně, řidiči čelí pokutám. Na druhou stranu i cyklisté mají povinnou výbavu, jako jsou odrazky a funkční brzdy. Policie ale zřídka pokutuje cyklisty za nedostatečně vybavená kola. Řidiči musí také pravidelně podstupovat technickou kontrolu svých vozidel na STK, aby zkontrolovali, zda jsou v pořádku. Naopak cyklisté mohou jezdit na kolech bez ohledu na jejich technický stav nebo funkčnost.

Mohlo by vás zajímat:  Při převozu kol autem je důležité splnit zákonné požadavky a myslet na bezpečnost

Nedostatečná kontrola technického stavu a výbavy u cyklistů může znamenat, že mnoho cyklistů jezdí s nefunkčními brzdami a nedostatečnou viditelností, což zvyšuje riziko nehod a zranění.

Riziko alkoholu a neohleduplného chování

Řidiči jsou si vědomi, že alkohol za volantem je přísně trestán a může vést k vysokým pokutám, zatímco někteří cyklisté si často dovolí zastavit v restauraci nebo kavárně během svých jízd a popíjet alkohol. I když policie může zastavit cyklisty, ztráta řidičského oprávnění nebo příděl bodů jim nehrozí. Zatímco řidiči mají povědomí, že provoz na silnicích vyžaduje opatrnost, někteří cyklisté, vědomi si své omezené hrozby pro ostatní, se chovají bezohledně a nepředvídatelně.

Zdroj: https://www.bbc.com/news/magazine-22614569