Riziko požáru při nabíjení elektromobilu je spojeno s nevhodným vybavením

Dobíjet elektromobil doma je nejen pohodlné, ale také cenově výhodné. Díky úsporným tarifům je možné s průměrným elektromobilem jezdit za náklady několika desítek haléřů na kilometr. Pro ty, kteří mají dostatečný dojezd a finanční prostředky na nákup takového vozidla, se jedná obvykle o bezchybnou volbu. Samozřejmě za předpokladu, že jim nakonec neshoří dům.

Bezpečné nabíjení s použitím wallboxu a klasické zásuvky

Elektromobily se stále více rozšiřují a s tím přicházejí také zprávy o možných požárech při jejich nabíjení. Většinou jsou však příčinou těchto problémů chyba nebo nedbalost. Jedním z hlavních rizik se stává domácí nabíjení, které bohužel často přináší vyšší riziko požáru.

Mohlo by vás zajímat:  Tipy pro efektivní používání klimatizace v autě

Rizika spojená s používáním prodlužovacího kabelu při nabíjení

Při domácím nabíjení je nejlepší použít tzv. wallbox, zařízení, které nejenže kontroluje výkon nabíjení, ale také zajišťuje bezpečnost celého procesu. Pokud však wallbox nemáme k dispozici, musíme spoléhat na klasickou zásuvku. Mnoho elektromobilů je již dodáváno s kabelem, který jedním koncem zapojíme do zásuvky a druhým do vozidla. Tento způsob nabíjení je sice pomalejší a některá auta se ani během noci nedokážou plně dobít, ale toto téma nechme stranou.

Mohlo by vás zajímat:  Nevraživost mezi řidiči aut a cyklisty se stupňuje
Zdroj obrázku: Freepik

Nedostatek zásuvek

Pro ty, kteří neplánovali mít elektrické auto a nemají zásuvku v dostatečné blízkosti, se stává problémem délka nabíjecího kabelu. V takových případech je často používán běžný prodlužovací kabel. Ten však není navržený pro takovou zátěž jako nabíjení elektromobilu a může se stát zdrojem rizika. Při několikahodinovém zatížení se kabel může přehřát a vyvolat požár, který může ohrozit jak automobil, tak i celý dům. Mnoho lidí si však toto riziko neuvědomuje, ačkoliv je reálné. Chcete-li se o tom přesvědčit, vyzkoušejte obyčejný prodlužovací kabel při nabíjení a po několika desítkách minut ho jemně osahejte – ucítíte, že je extrémně horký. Tento fakt každého rychle přesvědčí o tom, že volba nebyla správná.

Zdroj: https://www.autoweek.com/news/a38225037/how-much-you-should-worry-about-ev-fires/