Nebezpečná vlhkost ohrožuje zdraví i celý domov. Plíseň není jediné, co hrozí

Vlhkost v bytě nebo domě je rozhodně problém, který je potřeba vyřešit co nejdříve. Tvořit se mohou plísně, které se snadno rozlezou všude po zdech, a poté už nebude jiné řešení, než se z bytu odstěhovat a zdivo odstranit a nahodit nové. Proto bychom měli vědět, jak se vlhkosti co nejrychleji zbavit.

Vlhkost může způsobit zdravotní komplikace

Vlhkost jako taková není problém, pokud ale trvá delší dobu, mohou navlhnout například zdi a pocítí to především lidé, které mají problémy s dýchacími cestami nebo trpí alergiemi. Může se objevit častější kýchání, rýma nebo kašel. Jak ale s vlhkostí bojovat? Poradíme, jak na to. Zbavíte se nejen vlhkosti, ale také plísní a dalších hub, které mohou otrávit život.

Mohlo by vás zajímat:  Tajemství bohatě rozkvetlých orchidejí tkví ve správném hnojení. Květiny potřebují 10 důležitých složek

První metodou je odvlhčovač. Není to dlouhodobé řešení, ale na chvíli vám to opravdu pomůže. Takové přístroje fungují tak, že vsakují tekutinu ze vzduchu nebo ze stěn. Vlhkost se pak hromadí ve vložce, která se pak musí vyměnit. Podle toho, kolik vlhkosti doma máte, vám dlouho vydrží. Vlhkost vzduchu se ale může snížit až o 60 %.

Zdroj obrázku: Freepik

Pomoci mohou květiny, které absorbují vlhkost

Kapradina je jednou z oblíbených rostlin, protože je nenáročná. Navíc vám pomůže v boji proti vlhkosti. Další je chamaedorea, kterou můžete dát i do tmavého koutu a bude se jí dařit. Břečťan patří mezi časté rostliny, které si lidé pořizují domů. Čistí vzduch nejen od vlhkosti a je nutné ho dát co nejvýše.

Mohlo by vás zajímat:  Na vytápění lze šetřit různě. Vypínání radiátorů a nízké teploty mohou paradoxně stát mnohem víc

Vyzkoušet můžete i éterické oleje. Pokud máte doma vlhkost, dejte si do aromalampy takové oleje, které příjemně voní, ale zároveň mají antibakteriální vlastnosti. Vhodná je také směs jedlé sody a peroxidu vodíku. Tu můžete nanést přímo na vlhké zdi. Jedlá soda je skvělým prostředkem proti plísni a zabrání její tvorbě. Důležité je také pravidelné větrání, a to i v zimě. Každý den stačí otevřít okno jen na deset minut.

Zdroj: https://www.epa.gov/mold/brief-guide-mold-moisture-and-your-home