Příprava bytu před rekonstrukcí ušetří čas i pozdější problémy. S dobrým plánem půjde vše od ruky

Chystáte se na rekonstrukci bytu, ale obáváte se toho, abyste nenadělali více škody než užitku? Než začnete, je nutné se připravit na každou situaci. Důležité bude byt zabezpečit tak, aby nedošlo k nečekané nehodě. Nelepší volbou je se odstěhovat z bytu, nebo alespoň snížit počet členů domácnosti. Ochraňte hlavně nábytek, podlahy a okna.

Jak postupovat před rekonstrukcí?

Pokud se dobře připravíte, budete mít o to snadnější úklid po samotné renovaci bytu. Čím více věcí odnesete, tím lépe pro vás. V první řadě z bytu odneste elektronická zařízení, monitory, televize, počítače. Prach se do nich snadno dostane a čištění není zrovna jednoduché, proto ušetříte mnoho času jejich vynesením jinam. Knihy, obrazy, koberce nebo oblečení či boty byste v bytě také neměli nechávat.

Mohlo by vás zajímat:  Spotřeba vody na zalévání je obrovská. Ušetřit pomůžou triky, které může zavést každý

Poté je nutné zakrýt podlahy, nábytek a také okna, které se pak mohou špatně čistit. Podlahy můžete ochránit pomocí malířské fólie. Jestli nemůžete z bytu odnést například koberce, smotejte je a zabalte do fólie. Stěny také můžete ochránit. Fóliový závěs přilepte ke stropu a poté nechte spustit na podlahu. Dveře vysaďte a odneste je do místnosti, která se zrovna nebude rekonstruovat.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak po rekonstrukci efektivně uklidit?

Rekonstrukce je hotová? Ale ještě není vyhráno. Ještě vás bude čekat velmi náročný úklid, který jste si ale usnadnili tím, že jste nepotřebné věci odnesli do jiné místnosti nebo nejlépe do jiného bytu. Nejdříve si připravte vysavač, několik hadříků, houbiček, kbelík s mopem a čisticí prostředky na podlahy a okna. Začněte vždy nahoře, očistěte lampy, okna, parapety a radiátory. Nakonec vyčistěte podlahu.

Mohlo by vás zajímat:  Zajištění bytu před odjezdem na dovolenou sníží riziko vloupání

Poté se vrhněte na mokré čištění. Pomocí houbiček a hadříků otřete veškeré špinavé povrchy a zaprášené předměty. Drobné skvrny od barvy, které najdete, půjdou odstranit vlhkým hadříkem. Nakonec umyjte podlahu, a to velmi důkladně – možná to bude potřebovat dvakrát nebo třikrát, než bude skutečně čistá. Poté už vám ale zbyde jen pocit dobře odvedené práce.

Zdroj: https://www.realhomes.com/advice/how-to-prepare-your-house-for-renovation, https://www.homebuilding.co.uk/advice/things-you-need-to-know-before-you-renovate