Na vytápění lze šetřit různě. Vypínání radiátorů a nízké teploty mohou paradoxně stát mnohem víc

Otázka ohledně topení se v dnešní době velmi řeší. Zaměstnává naše mysli stále více. Přemýšlíme, kdy je vhodné zapnout a kdy vypnout topení. Je jisté, že vypínání a zapínání topení každý den ovlivňuje naše peněženky.

Vyplatí se na noc vypínat topení?

Zapnout topení na nižší výkon a vytápět byt neustále, nebo vytopit místnost a pak topení vypnout? Topit, dokud jsme mimo domov, nebo ne? Nebo přemýšlíte, že topení nebudete zapínat vůbec a oblečete si raději teplejší oblečení? Je zřejmé, že když nejsme doma pár dní, týden nebo více, stojí za to vypnout topení, protože teplé místnosti nikdo nevyužije. Vyplatí se investovat i do vzduchotěsných oken, aby přes ně v chladných dnech neunikalo teplo. Stále častěji se ale vynořuje otázka, zda na noc vypínat radiátory. K překvapení mnohých se ukazuje, že vypínání radiátorů na noc není dobrý nápad. Hlavně z toho důvodu, že zapínání radiátorů ráno od nuly nás může stát víc, než když běží v noci.

Mohlo by vás zajímat:  Belgické triky pro nakupování: ušetřit jde jednoduchým plánováním
Zdroj obrázku: Freepik

Rady, jak ušetřit

I když chceme šetřit a i když jsme odolní vůči chladnějším teplotám, neměli bychom nechat byt vychladnout. Nižší teplota v místnostech, jako je ložnice nebo koupelna, může vést ke kondenzaci vlhka a následně k tvorbě hub a plísní na stěnách a jejich odstranění je pak mnohem dražší investice než běžné účty za topení. Nejideálnější teplota během dne je 20 stupňů a v noci přibližně mezi 16–‍‍18 stupni. Teplotu přizpůsobte svým potřebám, ale byt nevychlazujte. Lepší je stálá průměrná teplota než neustálé měnění hodnot radiátorů. Před sezónou zkontrolujte topný systém a hlavně odvzdušněte radiátory. Zkontrolujte fungování domácího ventilačního systému. Radiátory nezakrývejte nábytkem a nesušte na nich oblečení. Pokud bydlíte v domě, zvažte investici do zateplení budovy.    

Zdroj: https://smoenergy.com/blog/17-ideas-for-lowering-your-heating-costs-in-the-winter/