Sršni a vosy jsou obávaný hmyz, panika ale není namístě. Nejlepší je zachovat klid

Hezké slunečné počasí s sebou přináší i zvýšený výskyt hmyzu. Komáři bývají otravní, ale lze je snadno odpudit i zneškodnit. V tomto článku se ale budeme zaobírat jiným hmyzem, který budí respekt, vyvolává strach, někdy paniku a v ojedinělých případech může způsobit větší újmu na zdraví. Řeč je o vosách a sršních. Tyto dva druhy si staví svá hnízda v blízkosti lidských obydlí a častokrát se stanou nezvanými hosty v domácnostech. Z jejich setkání si můžete odnést bolestivou vzpomínku v případě, že vás bodnou. Problém nastává, pokud jste alergičtí na jejich jed, v tu chvíli může hrozit i ten nejhorší scénář.

Jaký mají přínos pro okolí a jak se chránit?

Vosy a sršni nejsou považováni za moc užitečný hmyz. Tento hmyz se živí sladkým ovocem a zeleninou, takže nám může způsobit újmu na úrodě. Na druhou stranu nás dokáže zbavit jiných škůdců, jako jsou komáři, mouchy a další. Bohužel dalším negativním projevem je napadání včel, které dokážou zabít.

Mohlo by vás zajímat:  Jednoduché triky doma i na zahradě uspoří litry vody, a tím i naše finance

Stejně jako proti ostatnímu hmyzu se vyplatí investovat do ochranných sítí do oken. Sršni nemají rádi vůni macešek, levandule, česneku a pelargonie. Vosy odpuzuje vratič obecný, tymián, máta, pelyněk a citron.

Zdroj obrázku: Freepik

Kde najdete hnízdo a jak si s ním poradit?

V přírodě najdete nejčastěji hnízda v dutinách, dírách stromu nebo dírách po jiných zvířatech. Co se týče lidského obydlí, zde si ho staví nejčastěji na půdě, ve sklepech nebo garážích. Jednoduše shrnuto všude tam, kde mají ideální podmínky pro nerušený pobyt. Při detekci hnízda je důležité zachovat opatrnost a zbytečně se nemotat kolem, jinak hrozí agresivní reakce a bolestivá vzpomínka.

Mohlo by vás zajímat:  Vytápěný byt může znamenat pro některé rostliny rozsudek smrti. Pomozte jim přežít

Jak odstranit hnízdo? Určitě to nezkoušejte domácími prostředky, jak je často na internetu prezentováno. Hmyz, který unikne, se může po čase vrátit a pěkně vám to „osladit“. Nejlepším způsobem je zavolání odborné pomoci. Jestliže se ale rozhodnete i přesto odstranit hnízda, pamatujte na pár pravidel:

  • odstraňujte hnízdo ráno nebo večer, kdy je hmyz nejméně aktivní,
  • mějte na sobě ochranný oděv,
  • likvidace musí proběhnout v souladu s výrobcem zvoleného prostředku.

Proč si dávat pozor na bodnutí?

Jak už bylo psáno, vosy se vyskytují v naší blízkosti a jejich bodnutí může být bolestivé, a to si představte, pokud by se na vás sletěl rovnou celý roj, au. Mezi lidmi koluje báchorka, že sršní bodnutí může být smrtelné. Sršní bodnutí je sice bolestivější, ale složení jedu je srovnatelné s vosím.

Mohlo by vás zajímat:  Dobře seřízené radiátory ušetří v zimě starosti

Bodnutí pro zdravého člověka není nebezpečné. Ovšem na pozoru by měli být lidé trpící alergií na tento jed. Dále by měli být opatrné děti, senioři a nemocní lidé.

Zdroj: https://www.prevention.com/life/a32389815/bee-vs-wasp-vs-hornet-difference/