Modrá planeta tmavne. Důsledky klimatických změn jsou mnohem horší, než si vědci dokázali představit

Planeta Země, na které žijeme, je rozpoznatelná pro svou typicky modrou barvu a mrakové zahalení. Můžeme si všimnout i kontinentů, to vše najdeme na pořízených snímcích z vesmíru. Vědci však upozorňují, že se začíná projevovat také tmavnutí planety. Během tří let pozorování Země z důvodu klimatických změn naše planeta ztmavla. Co za tím přesně stojí a co tvrdí odborníci? To se dozvíte v následujících řádcích.

Globální oteplování

Vědci měřili množství odraženého světla od povrchu Měsíce, aby mohli dokázat, jak globální oteplování zároveň ztmavuje naši planetu. Ta tak absorbuje více světla a to ji ohřívá. Data ukázala, že oteplování oceánské vody způsobilo snížení světla odraženého od Země na Měsíc až o 0,5 wattu na metr čtvereční. Tato informace znamená, že se snížil jas Země o 0,5 %. Na planetu dopadá zhruba 340 wattů na metr čtvereční energie ze slunce, což je primární hnací silou zemského klimatu a počasí.

Mohlo by vás zajímat:  Cyklisté mají na přechodu přednost, pouze když se chovají jako chodci
Zdroj obrázku: Freepik

Zemské albedo

30 % této energie se odráží zpět do vesmíru, tento jev můžete znát pod pojmem „zemské albedo“, a zbývajících 240 wattů na metr čtvereční je pohlceno pevninou, oceánem a atmosférou. Na základě měření provedených NASA se výzkumníci v posledních letech obávají snížení jasných, reflexních, nízko položených mraků ve východní části Tichého oceánu.

Jedná se o oblast západního pobřeží Severní a Jižní Ameriky. Zde si můžete všimnout nárůstu povrchové teploty moří v důsledku změny klimatu.

Špatné vyhlídky

Dr. Phillip Goode, výzkumník z Technologického institutu v New Jersey, dodává, že pokles albeda byl pro všechny překvapením. Dr. Edward Schwieterman z Kalifornské univerzity považuje tyto výsledky za znepokojivé. Mnoho vědců se přiklonilo k variantě, kdy teplejší Země by mohla vést ke zvýšení albeda, a tím i oblačnosti, což by pomohlo zmírnit oteplování a vyvážit tak klimatický systém. Bohužel opak je zatím pravdou, co bude dál, uvidíme.

Zdroj:https://www.energylivenews.com/2021/10/05/climate-change-is-making-the-earth-darker/