Nechutenství neznamená vždy špatný žaludek. Odhalení příčiny předejde daleko vážnějším problémům

Všimli jste si v poslední době, že nemáte vy nebo někdo z rodiny či přátel chuť k jídlu? Pokud tento stav trvá pouze krátce, není třeba si lámat hlavu, v opačném případě už to značí možný problém. Někdy za tento stav může nesprávná strava, potravinové alergie nebo vnější faktory (teplo). V horším případě má nedostatek chuti souvislost s cukrovkou, pankreatitidou, nebo dokonce některými druhy rakoviny. V článku si ukážeme další možné příčiny.

Ztráta chuti k jídlu se může objevit při užívání léků, při různých hormonálních změnách, během těhotenství, po příliš velkém množství alkoholu a u seniorů.

Možné důvody nechutenství

Nedostatek chuti k jídlu je příznakem různých poruch, nemocí či stavů. Pokud je naše strava nevyvážená a chybí v ní minerály a vitamíny, může se objevit nechutenství. Proto je potřeba zvýšit příjem vitamínu A, B a zinku. Dalším problémem a spouštěčem nechutenství jsou psychické potíže (deprese) nebo anorexie. Z psychických potíží se přesuneme na fyzické do oblasti trávicího systému, kdy tyto problémy mohou souviset s nechutenstvím:

  • průjem, zvracení, nevolnost,
  • bolest žaludku, pálení žáhy,
  • syndrom dráždivého tračníku a Crohnova choroba.
Mohlo by vás zajímat:  Prášky na spaní jsou zbytečné. Problémům se spánkem udělá konec oblíbené ovoce
Zdroj obrázku: Freepik

Někdy za výše zmíněné příznaky mohou různí paraziti (červi, tasemnice, lidská škrkavka, prvok Giardia lamblia).

Někdy se můžou ukázat různé potravinové alergie, které jsou doprovázeny nepříjemnými příznaky (bolestí žaludku, zvracením aj.). Jindy je příčina vnější. Tělo takto reaguje například na chemoterapii nebo v létě na příliš vysoké teploty.

Zdravotní důsledky

Dlouhodobý nedostatek chuti k jídlu má vážné dopady na naše tělo. Nejen že příliš zhubneme, ale zhorší se koncentrace, objeví se kardiologické potíže, hormonální poruchy a sníží se imunita.

Jak zvládnout tento problém?

Pro vyléčení se z tohoto stavu musíme najít příčinu. Pro začátek je potřeba zvýšit pomaličku počet porcí, poté postupně i množství a zahrnout do denního menu dostatek vitamínů a minerálů. Nejlepší je určení pevného stravovacího režimu a klidně po menších dávkách. Chuť k jídlu umocňují bylinky (máta, kopřiva, kmín, kurkuma a hořčičná semínka).

Zdroj: https://www.buoyhealth.com/learn/loss-of-appetite