Cyklisté mají na přechodu přednost, pouze když se chovají jako chodci

Jak je to s chodci na přechodech, je jasné, ale co se týče chování cyklistů, mnoho řidičů je v rozpacích. Jsou cyklisté považováni za chodce, nebo řidiče? Mají na přechodu přednost, nebo by se měli chovat jako řidiči a přednost mají vozidla? A co když cyklista přejíždí přes přechod na kole? V této problematice se vyzná jen málokdo, a tak se dnes podíváme na to, co říkají pravidla a jak by se cyklisté měli na přechodech chovat.

Vynucují si přednost

Cyklisté, kteří přejíždějí přes přechod pro chodce, se často chovají podobně jako pěší. Často si v této situaci vynucují přednost, aniž by sesedli z kola. Takové chování může mít nebezpečné důsledky pro všechny účastníky silničního provozu. Na jedné straně se dopouštějí přestupku tím, že si vynucují přednost, i když jsou v této situaci bráni jako cyklisté a nemají přednost oproti chodcům. Na druhé straně riskují, že nedojde k dostatečnému zpomalení a na přechodu může dojít ke srážce s chodcem nebo vozidlem.

Mohlo by vás zajímat:  Politika jednoho dítěte je v Číně již tabu
Zdroj obrázku: Freepik

Nesprávné chování řidičů

Mnoho řidičů si myslí, že se k cyklistům na přechodu pro chodce mohou chovat stejně jako k chodcům – tedy, že jim musí umožnit bezpečný průjezd, a to i v případě, že cyklista po přechodu jede. Nicméně zákony silničního provozu hovoří jasně a situace je zcela odlišná. Cyklista by v ideálním případě neměl přejíždět přes přechod, a pokud tak učiní, nemá přednost oproti motoristům, jelikož zákon mu tuto přednost v dané chvíli nedává. Je důležité, aby řidiči a cyklisté chápali správně své povinnosti a práva na přechodech, aby se minimalizovala rizika a nebezpečí pro všechny účastníky silničního provozu.

Mohlo by vás zajímat:  Na základní hygienu většina lidí kašle. Nepříjemný zápach a infekce na některých místech jenom bují

Co platí ve skutečnosti?

V zákoně o silničním provozu je specifikováno, že cyklista, který přechází přechod pro chodce, je brán jako chodec, jen když z kola sesedne a pokračuje dál pěšky. Pokud cyklista jede přes přechod pro chodce na kole, je považován za řidiče a nemá na přechodu přednost.

Zároveň musí cyklista před vstupem na přechod pro chodce zajistit, že nedochází k ohrožení provozu a že si zvolí takovou rychlost, aby byl schopen zastavit, pokud je to nutné. Cyklista také musí dávat pozor na chodce, kteří by mohli přecházet přechod, a musí jim umožnit bezpečný přechod.

Zdroj: https://anthonygold.co.uk/latest/blog/cyclists-and-pedestrians-new-highway-code-rules