Klíště je vhodné vytáhnout jedním svislým tahem

Pravděpodobně se vám to už také přihodilo. Přišli jste domů z lesa a někde na kůži objevili zachyceného nevítaného hosta. Nejčastěji to bývá na břiše a hrudníku, v loketních a podkolenních jamkách, v tříslech nebo na hlavě. Jak se nepříjemného společníka zbavit?

Přepadne vás i v parku

Někdo se vytahování klíštěte bojí a raději s ním zajde k lékaři. Ovšem když znáte správný postup, jste trpěliví a pečliví, nemusíte mít obavy. Zvládnete to sami. První zásadou je se po návratu z procházky pečlivě prohlédnout. Nemusíte nutně jít do lesa nebo se brouzdat vysokou trávou v zahradě, na klíště narazíte i v městském parku. Jak ho vytáhnout a jak se zachovat, pokud část jeho tělíčka v kůži uvízne?

Mohlo by vás zajímat:  Ucpaný nos může znamenat nejen nachlazení. Při některých příznacích je lepší ihned navštívit lékaře

K vytáhnutí poslouží různé nástroje. Nejobvyklejší je pinzeta. Dostanete ji v lékárně. Rozhodně ale na klíště nesahejte rukama bez ochrany, protože v takovém případě hrozí riziko nákazy, pokud je klíště infikované.

Zdroj obrázku: Freepik

Vytahujte nevítaného hosta svisle

Navlečte si na ruce tenounké gumové rukavice, abyste byli chráněni, ale neztratili cit v rukou. Snažte se pinzetou klíště vzít pokud možno co nejblíže ke kůži. Tím zajistíte, že ho nerozmáčknete, a tudíž se neuvolní z jeho těla tekutina, která by mohla obsahovat bakterie a viry. Navzdory doporučením z minulosti s ním netočte, ale vytahujte ho svisle. Jakmile je venku, ránu dezinfikujte.

Mohlo by vás zajímat:  Vánoční stromeček může dělat radost mnohem déle. Stačí zálivku trochu přilepšit

Odstraněné klíště se nesnažte rozdrtit. Můžete ho na kousku papíru spálit nebo zabít roztokem alkoholu. Vzniklou ranku sledujte. Jestliže se kolem ní vytvoří červený kruh, jděte k lékaři, protože je možné, že bylo nakažené lymskou boreliózou. Může se stát, že se nepovede vytáhnout klíště celé a například jeho hlava zůstane v kůži. Pinzetou ji proto odstraňte, a to co nejdříve. Jestliže se se to nepovede, nedělejte to násilím. Poskytněte kůži čas k zahojení, cizí element odpadne. Ránu ale důkladně dezinfikujte.

Zdroj: https://www.healthline.com/health/tick-bites, https://www.cdc.gov/ticks/avoid/on_people.html, https://www.health.ny.gov/publications/2825/, https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/how-to-remove-a-tick, https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/lyme-disease/symptoms-causes/syc-20374651