Ucpaný nos může znamenat nejen nachlazení. Při některých příznacích je lepší ihned navštívit lékaře

Pokud máte ucpaný nos, rozhodně to nezůstane pouze u toho. Můžete se potýkat s rýmou, kašlem nebo jinou infekcí, která se projeví právě ucpaným nosem. Není to nic příjemného, protože nebudete moci dýchat a obtížná také bude většina domácích činností, například vaření. Občas se ale stane, že i když jste zdraví, dutiny se ucpou. Poradíme, jak se zbavit ucpaného nosu, a řekneme, co je toho příčinou.

Objevit se může alergie nebo jiné infekce

Pokud trpíte často na ucpaný nos, bude načase zjistit, co je toho příčinou. Mohou se objevit například alergie, a to i po 60. roce věku. Není to nic neobvyklého, ale je potřeba alergii prokázat co nejrychleji. Příznaky jsou rýma, slzení očí nebo kašel. Může se jednat o nachlazení, pokud ale sledujete, že se příznaky projevují v určitém období nebo prostředí, může to být právě alergie. Bude nutné se nechat otestovat, ať víte, které alergeny to způsobují.

Mohlo by vás zajímat:  Pstruh je zárukou kvality. S chutí si ho dají i ti, kteří ryby nesnášejí

Objevit se může také chronická sinusová infekce. Pokud uvažujete o návštěvě ORL, sledujte příznaky jako bolest hlavy, která bude silnější při fyzické aktivitě nebo ohýbání. Bolest hlavy se objeví hlavně v oblasti čela a spánků. K tomu se může přidružit ještě ztráta chuti nebo čichu. Pokud tomu tak je, navštivte lékaře, který by měl předepsat vhodná antibiotika nebo udělá výplach dutin.

Zdroj obrázku: Freepik

Chrápání je nejen otravné pro ostatní

Objevit se mohou polypy. Ty způsobí nejen chrápání, které je velmi nepříjemné, ale objevit se může také spánková apnoe. Příznakem je charakteristická nosní řeč a také bolest na kořeni nosu. Objevit se může také ztráta čichu nebo chuti. Polypy je nutné řešit steroidy a někdy je nutné je odstranit, abyste se zbytečně netrápili. Důvodem ucpaného nosu může být také zakřivená přepážka, k tomu ale bude potřeba chirurgického zákroku, který ji narovná.

Mohlo by vás zajímat:  Bradavice lze vyléčit i bez nepříjemného vypalování. Pomoc nabízí sama příroda

Jestli se chcete ucpaného nosu zbavit doma, rozhodně si pořiďte mořskou vodu. Prodávají ji lékárny ve formě spreje a je to nejlepší první pomoc, kterou můžete mít vždy při ruce. Zkuste také inhalaci, která je velmi oblíbená. Do misky s vodou dejte sůl, přidejte eukalyptový olej, hlavu si zakryjte ručníkem a vdechujte. Vhodné je také udržovat sliznice vlhké, proto si dávejte minerální vody.

Zdroj: https://www.healthline.com/health/nasal-congestion