Klíště je vhodné vytáhnout jedním svislým tahem

Pravděpodobně se vám to už také přihodilo. Přišli jste domů z lesa a někde na kůži objevili zachyceného nevítaného hosta. Nejčastěji to bývá na břiše a hrudníku, v loketních a podkolenních jamkách, v tříslech nebo na hlavě. Jak se nepříjemného společníka zbavit?

Přepadne vás i v parku

Někdo se vytahování klíštěte bojí a raději s ním zajde k lékaři. Ovšem když znáte správný postup, jste trpěliví a pečliví, nemusíte mít obavy. Zvládnete to sami. První zásadou je se po návratu z procházky pečlivě prohlédnout. Nemusíte nutně jít do lesa nebo se brouzdat vysokou trávou v zahradě, na klíště narazíte i v městském parku. Jak ho vytáhnout a jak se zachovat, pokud část jeho tělíčka v kůži uvízne?

Mohlo by vás zajímat:  Zima dává tělu zabrat. Zvláštní péči potřebuje pokožka, vlasy i vousy

K vytáhnutí poslouží různé nástroje. Nejobvyklejší je pinzeta. Dostanete ji v lékárně. Rozhodně ale na klíště nesahejte rukama bez ochrany, protože v takovém případě hrozí riziko nákazy, pokud je klíště infikované.

Zdroj obrázku: Freepik

Vytahujte nevítaného hosta svisle

Navlečte si na ruce tenounké gumové rukavice, abyste byli chráněni, ale neztratili cit v rukou. Snažte se pinzetou klíště vzít pokud možno co nejblíže ke kůži. Tím zajistíte, že ho nerozmáčknete, a tudíž se neuvolní z jeho těla tekutina, která by mohla obsahovat bakterie a viry. Navzdory doporučením z minulosti s ním netočte, ale vytahujte ho svisle. Jakmile je venku, ránu dezinfikujte.

Mohlo by vás zajímat:  Wi-Fi signál zkvalitní lepší umístění routeru a výběr správného kanálu

Odstraněné klíště se nesnažte rozdrtit. Můžete ho na kousku papíru spálit nebo zabít roztokem alkoholu. Vzniklou ranku sledujte. Jestliže se kolem ní vytvoří červený kruh, jděte k lékaři, protože je možné, že bylo nakažené lymskou boreliózou. Může se stát, že se nepovede vytáhnout klíště celé a například jeho hlava zůstane v kůži. Pinzetou ji proto odstraňte, a to co nejdříve. Jestliže se se to nepovede, nedělejte to násilím. Poskytněte kůži čas k zahojení, cizí element odpadne. Ránu ale důkladně dezinfikujte.

Zdroj: https://www.healthline.com/health/tick-bites, https://www.cdc.gov/ticks/avoid/on_people.html, https://www.health.ny.gov/publications/2825/, https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/how-to-remove-a-tick, https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/lyme-disease/symptoms-causes/syc-20374651