Hypochondr je skutečně nemocný. Neustálý pocit nemoci jde léčit

Jistě máte v životě někoho, o kom můžete říct, že je věčný hypochondr. Lidé toto slovo používají trochu jako nadávku u někoho, kdo si neustále stěžuje na své zdraví, i když jim nic není. Někdo, kdo je neustále zavřený doma kvůli svým neexistujícím nemocem. Pro nikoho to není příjemné. Napadlo vás ale někdy, že se jedná o formu duševní poruchy? A dokonce o stav, ze kterého se člověk může vyléčit?

Jde o duševní poruchu?

Ano, hypochondrie je vážně nemoc, kterou lze léčit. Člověk, který touto poruchou trpí, nadměrně dbá o své zdraví. Dokonce do té míry, že je neustále přesvědčený, že má nějakou vážnou nemoc. Mnoho lidí si myslí, že je jeho chování nepříjemné jen pro okolí a tento člověk to dělá schválně, ale opak je pravdou. Jde vážně o poruchu, která se u jedince vytvoří a která vážným způsobem ovlivňuje jeho každodenní život. Proto byste se hypochondrům neměli vysmívat.

Mohlo by vás zajímat:  Jak porazit horečku a cítit se znovu dobře a fit?

 

Hypochondrie ovlivňuje kvalitu života

Hypochondr je člověk, který si přehnaně interpretuje i nejmenší fyziologické příznaky a neustále chodí na vyšetření, která jsou naprosto zbytečná. Jediné vyšetření, které jim může doopravdy pomoci, je návštěva psychologa nebo psychiatra. Duševní poruchy by se měly řešit, protože se postupem času mohou vystupňovat a negativně ovlivnit život daného jedince. Ani pro vás by nebylo příjemné, kdybyste měli každý den pocit, že máte smrtelnou nemoc a brzy umřete.

Léčba je možná

Nejlepším řešením je návštěva odborníka. Na tuto poruchu zabírají dlouhodobé psychoterapie, kognitivně-behaviorální terapie nebo v některých případech i léky. Postupně se člověk naučí vnímat své tělo přesně takové, jaké je. A přestane si vykládat každou maličkost jako smrtelnou nemoc. Jestli někoho takového znáte, zkuste jim navrhnout terapii nebo sezení s odborníkem. Možná jim pomůžete a zároveň se zbavíte neustálého bědování nad nemocemi.

Zdroj: https://www.healthdirect.gov.au/hypochondria