Horečka není pouze špatná. Do určité teploty dokáže tělu naopak prospět
Horečkou označujeme tepotu nad 38 stupňů. Příčiny horečky jsou rozmanité, ale nejčastěji je spojena s infekcí v těle. Většina lidí si myslí, že horečka je pro tělo jen špatná a musí ji srazit dolů, i když se dostane jen pár stupňů nad 37 stupňů. Není to pravda. Horečka aktivuje v těle mnoho procesů, které pomáhají tělu při léčbě a zotavení. Kdy ji snížit musíte?
Na horečku reagujte s chladnou hlavou
Horečka nízkého stupně pomůže vašemu tělu, protože jde o přirozený ochranný mechanismus. Dokonce i při vyšších teplotách vám může pomoci, protože podporuje tvorbu protilátek lymfocyty. Nižší a střední teplota má zaručeně svá pozitiva a neměli bychom se jí ihned zbavovat. Při vysoké horečce nad 39,6 stupňů ji musíte snížit vždy.
U koho je nutné vždy snížit zvýšenou teplotu?
Zvýšená teplota je pro většinu z nás dobrým znamením, protože tělo bojuje s infekcí. Pro každého to ale neplatí. Osoby s kardiovaskulárním onemocněním nebo pacienti po operacích žádnou teplotu mít nesmí. Zvýšená teplota může ohrozit také těhotné ženy (a jejich nenarozené dítě). Většina dětí také netoleruje teplotu nad 38 stupňů, takže u nich byste měli reagovat rychleji.
Jak snížit tělesnou teplotu u dospělých a dětí?
V případě dospělých osob můžete snížit teplotu hned několika způsoby. Spolehnout se můžete na paracetamol, ibuprofen nebo kyselinu acetylsalicylovou. Využít ale můžete také studené obklady na čele, zátylku nebo hrudníku. To samé platí také u dětí. A u dospělých i dětí lze použít i studenou sprchu. Dospělí mají na výběr také výluhy z lípy, maliníku nebo černého bezu.
U dětí musíte přistupovat k léčbě trochu opatrněji. Obklady nebo koupel jsou skvělá věc i pro děti. V případě léků musíte myslet na věk dítěte. V lékárně se poraďte a lékárník nebo pediatr vám poradí přesné léky, které budou vhodné pro vaše dítě. Pro nejmenší jsou vhodné jen léky s paracetamolem. Dětem od 4 měsíců můžete přidat také příležitostně ibuprofen. Vždy se ale poraďte s lékárníkem nebo lékařem.
Zdroj: https://www.texaschildrens.org/blog/2016/11/top-5-fever-myths-and-facts