Víc než estetický problém. Nadváha je obrovská zátěž, která postupně ničí celý pohybový aparát

Být zdravý a fit je přání většiny lidí, ale kdo opravdu dodržuje zdravé návyky a patří do skupiny lidí, co mají BMI v pořádku? Negativními dopady nadváhy na naše tělo jsou:

  • necitlivé končetiny,
  • bolesti hlavy,
  • depresivní nálada.

Obezita může za potíže s degenerací páteře, kloubů, problémy se svaly, fasciemi a vazy. Polovina lidí trpících nadváhou má právě výše zmíněné potíže. Nadbytečné kilogramy mají destabilizační vliv na cely pohybový aparát. Tělo se tak stává pomalejším a náchylnějším ke zranění. Jaká je cesta ven? Pokud se člověk sám nerozhodne a nezačne nic dělat, je vhodné vyhledat odbornou pomoc v podobě fyzioterapeuta či dietologa.

Jak fungují fascie u zdravého jedince a jaký má vliv obezita na pohybový aparát?

U zdravého člověka funguje myofasciální korzet správně. Páteř stabilizuje celý trup tak, aby horní i dolní končetiny pracovaly ergonomicky. Tělo je kompaktní a nezatěžuje žádný prvek. Většina svalů v trupu je připojena k páteři. Fascie obklopují vnitřní orgány v podobném duchu. Tělo je propojeno jako jeden celek a neexistuje samostatná činnost v podobě jednoho svalu.

Zdroj obrázku: Freepik

Tělo si zpočátku zvládne poradit s větším množstvím kilogramů, než má určeno. Postupem času ale dochází k postupné degeneracibolesti v oblasti páteře. Tuk se ukládá v okolí dutiny břišní, což oslabuje svaly v této oblasti. Zátěž je přesunuta i na meziobratlové klouby, kloubní pouzdra a vazy. Přemožené svaly ztrácí svou funkčnost, ale břišní tuk bude na nich stále viset. Platí zde pravidlo čím větší hmotnost, tím větší tlak na klouby.

Jak poznáme, že nefunguje páteř správně, a co dělat?

U páteře lze zpozorovat různé příznaky. Od závratě, bolesti hlavy, necitlivosti po brnění. Další příznaky mohou být v oblasti hrudníku, beder i nohou. Pokud přetrvávají delší dobu, je namístě vyhledat odbornou pomoc.

Nesprávně fungující páteř ovlivňuje celé tělo a psychiku. Běžnými důsledky pro tělo jsou hrbení, ztuhlost těla a deprese. Na místě je i odborná pomoc v podobě fyzioterapeuta, který pomůže se cviky a přidá další rady pro zlepšení stavu.

Zdroj: https://www.shapeuclinic.in/blog/being-overweight-is-harmful-for-bones-and-knees/amp/