Sytě zelené a zdravé túje jsou pýchou každého majitele zahrady. Známe jejich tajemství

Pokud začnou túje žloutnout a hnědnout, měli bychom zbystřit. Může to způsobit nesprávná péče. Je totiž důležité vědět, jak často je potřeba túje zalévat.

Kdy je ideální doba k zalévání tújí?

Túje bychom měli zalévat v listopadu, aby měly dostatečnou zálivku na zimu. Další zalévání opakujeme v době, kdy země začne roztávat. Nejvhodnějším měsícem je proto únor. Během léta se doporučuje túje zalévat večer. To se voda odpařuje pomaleji, a tím pádem má možnost proniknout do půdy a ke kořenům. Pokud túje zalijete během horkého letního dne, může se stát, že se rostlina spálí. Naopak během jara a podzimu je ideální zalévat túje brzy ráno, aby do večera stihly uschnout a nevytvořila se v půdě plíseň. Túje se vyplatí zalévat méně často, ale zato vydatně.

Roztok pro podporu růstu

Ideální vodou na zalévání tújí je dešťová voda. Tato voda je mírně kyselá a obsahuje důležité rozpustné plyny pro tyto stromy. Pokud nemáte možnost zalévat túje dešťovou vodou, můžete použít vodu z kohoutku, kterou se ale doporučuje přefiltrovat. Pokud chcete ochránit rostlinu před škůdci a navíc i podpořit v růstu, můžete k zálivce přidat roztok z octa a vody. Na tento roztok budete potřebovat:

  • 1 šálek octa,
  • 4 litry vody.
Mohlo by vás zajímat:  Výdrž baterie Nintendo Switch prodlouží vypnutí bezdrátových připojení a některých funkcí

Roztok bychom měli používat jen občas. Není dobré jím rostliny zalévat pravidelně.

Zdroj obrázku: Freepik

První pomoc při přelití tújí

Jakmile zpozorujeme, že větvičky túje začnou žloutnout a hnědnout, je důležité zjistit, co za tím stojí. Nejčastěji je to z důvodu přelití. Většinou by se po pár dnech měla voda vsáknout do půdy sama, pokud se ale tak neděje, je nutné rostlině pomoci. Půdu promícháme s rašelinou, pískem nebo kůrou, které pomohou rychleji vsáknout vodu. Díky tomu nedojde k uhnití kořenů rostliny.

Za co túje nebudou vděčné

Abychom docílili opravdu krásných tújí, je dobré mít na paměti, co tyto rostliny nemají rady. Jak již bylo řečeno, tújím vadí příliš zálivky. Kořeny pak v důsledku toho mohou hnít. Aby túje rostly rovnoměrně, potřebují slunce. Středně vlhká a propustná půda je pro túje to pravé. A správné stříhání větví ve vhodnou dobu je základ.

Zdroj: https://www.thujagreengiant.net/watering-thuja-green-giant-everything-you-need-to-know/