Čaj z malinových výhonků uleví při nachlazení a přirozeně posílí imunitu
Maliny jsou výborné proti nachlazení, obvykle si z nich připravujeme malinové šťávy nebo čaje. Ovšem odborníci upozorňují na to, že dobré jsou i malinové výhonky. I z nich se dá vyrobit výborný čaj. Dají se sbírat jak suché, tak i živé zelené stonky.
Vhodný do termosky
Rozdíl mezi suchými a zelenými stonky je v chuti a barvě nápoje. Kromě malinových výhonků lze použít i ostružinové, které mají podobné účinky. Malinové výhonky obsahují spoustu cenných látek. Kromě mnoha vitamínů a minerálů mezi ně patří taniny, které mají protizánětlivé, antimikrobiální, antivirové a imunostimulační účinky. Obsahují také organické kyseliny, včetně fenolických kyselin s antioxidačními a protizánětlivými účinky, a éterické oleje působící proti mikrobům.
Odvar z malinových výhonků pomáhá při nachlazení a infekcích dýchacích cest. Čaj z malinových výhonků zahřívá a je ideálním nápojem do mrazů v termosce, porazí horečku, potlačuje zánět, pomáhá vyrovnat se s kašlem a proti bolesti. Je také indikován v případech slabosti a při stavech snížené imunity, protože posiluje obranyschopnost a poskytuje tělu potřebné látky. Předpokládá se také, že snižuje srážlivost krve a pomáhá zmírnit gastroezofageální reflux.
Jak připravit čaj?
V některých obchodech s bylinkami si můžete koupit hotové čaje z malinových výhonků, které se vylouhují. Ale můžete si čaj také připravit sami. Není v tom vůbec nic složitého. Stačí jen shromáždit několik větviček malin, nakrájet je na menší kousky a umýt je (výhonky pak můžete lehce rozdrtit, aby se z nich cenné látky lépe vylouhovaly). Výhonky maliníku by měly být zdravé a svěží. Jejich hrst vložte do hrnce a vařte se zakrytou poklicí 20–30 minut. Ale to je jenom jedna metoda přípravy. Někteří lidé zalévají malinové výhonky vroucí vodou a vaří směs mnohem kratší dobu.
Zdroje:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9268408/
https://www.medicalnewstoday.com/articles/283018