Skvěle probudí a odežene cukrovku i rakovinu. Přesto pití kávy nemusí vždy končit dobře

Káva patří k návykovým látkám, není však považována za nebezpečnou. Jsou lidé, kteří se konzumaci kávy vyhýbají, nebo ti, kteří si dopřávají kávu často, ne-li každý den. Ovšem jsou tu i takoví, kteří to doslova přehání, což taky není dobrý nápad. Jaké jsou příznaky, že to přeháníte s pitím kávy?

U kávy víme, že obsahuje především kofein, ale to není zdaleka jediná složka. Obsahuje dále antioxidanty a další aktivní složky, které mohou snížit zánět a riziko některých onemocnění. Co vše tedy káva obsahuje?

Vlastnosti kávy

Na základě studií provedených španělskými vědci se zjistilo, že pití kávy ve správném množství snižuje riziko předčasného úmrtí. Tyto studie probíhaly dlouhých 10 let, zúčastnilo se jich 20 000 lidí a průměrný věk byl 37. Během této doby zemřelo 337 účastníků studie. Ti, kteří pili alespoň čtyři šálky denně, měli lepší zdravotní výsledky než ti, kteří kávu nepili nebo pouze zřídka.

Mohlo by vás zajímat:  Revmatoidní artritida postihuje celé tělo. Působí problémy s oběhovým systémem a páteří

Další studie prokázaly u konzumentů kávy menší pravděpodobnost vzniku diabetu 2. typu, stejně jako dalších srdečních onemocnění. Běžná, bezkofeinová káva chrání játra. To není vše, dále bylo zjištěno, že pravidelní konzumenti kávy mají větší šanci se vyhnout rakovině tlustého střeva.

Jaká je hranice zdravého množství?

Mnoho lidí začíná svůj den šálkem kávy. Před obědem si dá další, stejně jako po obědě, a to jsme už u tří šálků uprostřed dne. Je tohle už hranice, která škodí, nebo kolik vlastně můžeme vypít, aniž bychom sami sobě škodili?

Mohlo by vás zajímat:  Při přehřátí organismu pomůže postupné ochlazování a dostatek tekutin
Zdroj obrázku: Freepik

Zdravý dospělý člověk by neměl přesáhnout hranici 400 mg kofeinu denně. Pro představu se jedná asi o čtyři osmiuncové šálky uvařené kávy (osm uncí = 240 ml) nebo 10 plechovek coly. U dospívajících by neměla překročit hranice kofeinu 100 mg, což se rovná jednomu osmiuncovému šálku kávy nebo 2 plechovkám coly.

Jak poznat, že jsme to přepískli?

Jako první příznak se můžou dostavit problémy s usínáním. Bylo dokonce zjištěno, že konzumace kofeinu šest hodin před spánkem může zkrátit celkovou délku spánku až o hodinu. Dalším příznakem je úzkost, vedle které se může objevit také:

  • impulzivita,
  • nervozita,
  • hyperaktivita.
Mohlo by vás zajímat:  Hydratovat tělo v létě pomohou i jiné nápoje a potraviny než samotná voda

U lidí s potížemi se srdcem se mohou dostavit změny v bušení srdce. Od srdce se vydáme nahoru k hlavě. Ta může trpět bolestmi, takže pozor na přehánění.

Jsou důkazy, že káva podporuje trávicí pochody, ale pokud se to přežene nebo někteří lidé trpí refluxem, tak se mohou dostavit negativní účinky. V poslední řadě může nadbytek kofeinu způsobovat svalový třes.

Zdroj: https://www.fda.gov/consumers/consumer-updates/spilling-beans-how-much-caffeine-too-much, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4874555/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8066601/, https://www.cbsnews.com/news/coffee-longevity-cardiovascular-benefits-study/, https://www.sciencedaily.com/releases/2017/08/170827101750.htm, https://www.hsph.harvard.edu/news/press-releases/moderate-coffee-drinking-may-lower-risk-of-premature-death/, https://www.hsph.harvard.edu/news/hsph-in-the-news/is-coffee-good-or-bad-for-your-health/, https://cs.wikipedia.org/wiki/K%C3%A1va, https://www.herzing.edu/blog/there-such-thing-too-much-coffee