Dalmatská chryzantéma přirozeně odpuzuje komáry a klíšťata

Teplo je tu a s ním i otravný hmyz a taky spousta způsobů, jak s ním bojovat. Chryzantéma dalmatská je pouze dalším z nich. Tato rostlina uvolňuje látky, které jsou obzvláště pro klíšťata a komáry toxické. Tím pádem se hodí ji vysadit jak na balkóně, tak na zahradě, jelikož může přispět k tvorbě bezpečné zóny pro vás i celou vaši rodinu.

Proč pro nás klíšťata a komáři představují nebezpečí

Napadení klíštětem i komárem už jistě každý z nás zažil. Obě dokážou být pěkně nepříjemná. Způsobují otok a zarudnutí spojené s otravným svěděním. To ale není největší riziko, které tento hmyz představuje. Daleko horší a závažnější je riziko nákazy. Přenos onemocnění je častějším jevem u klíšťat. V dnešní době už ale můžete narazit i na infikovaného komára. Nejčastější nemoci spojené s těmito parazity jsou borelióza a klíšťová encefalitida. Právě z těchto důvodů je třeba se před nimi chránit a v případě kontaktu si postižené místo důkladně kontrolovat a hlídat. Při jakýchkoli podezřelých příznacích vyhledejte lékaře.

Mohlo by vás zajímat:  Čaj z oregana je lékem na nachlazení i pro klidné trávení. Příznivě působí také při rakovině
Zdroj obrázku: Freepik

Jak přírodní repelent vypěstovat

U chryzantémy je v prvé řadě potřeba seznámit se se řadou odrůd. Ta, na kterou se zaměřujeme my, je chryzantéma dalmatská, která je ve svém vzhledu velmi podobná sedmikrásce.

Tato květina je na péči poměrně nenáročná, ale i přesto vypadá hezky. To je jeden z největších důvodů, proč je tento druh tak oblíbený. Hlavním požadavkem chryzantémy, ostatně jako většiny rostlin, je úrodná a dobře propustná půda. Většinou jí postačí klasická zemina s menší příměsí rašeliny.

Mohlo by vás zajímat:  IMEI číslo telefonu je unikátní. O zařízení prozradí důležité informace

Největším rizikem u této rostliny je přelití, a tím pádem přílišné zavlhčení kořenů. To ovšem neznamená, že byste rostlinu neměli zalévat. Právě naopak. V létě je třeba ji zalévat dokonce každý den. Řiďte se podle teploty a intenzity slunečního záření. Substrát by měl být stále vlhký, ale nenechte ho plavat.

Zdroj: https://www.gardenia.net/plant/tanacetum-cinerariifolium, https://www.cdc.gov/ticks/diseases/index.html, https://magazine.medlineplus.gov/article/understanding-and-preventing-tick-bites, https://www.gardenershq.com/Pyrethrum-Painted-Daisy.php