Rakovinu prostaty prozradí varovné příznaky. Včasná diagnostika dokáže předejít trýznivému průběhu

Muži trpí na několik specifických druhů rakoviny. Rakovina prostaty je jedním z nejčastějších typů. Muži nad 50 let patří do rizikové skupiny, bohužel většina naprosto podceňuje prevenci a ignoruje charakteristické příznaky. Včasné diagnostikování přitom může zachránit život, protože lékař může včas zahájit léčbu.

Počáteční příznaky rakoviny prostaty

Každé stádium rakoviny má vlastní příznaky. Nejlepší samozřejmě bude, když si všimnete počátečních příznaků a navštívíte svého lékaře. Objevit se mohou hlavně problémy s močovým měchýřem, protože se nachází blízko prostaty. Nádor kvůli své velikosti může ovlivnit vylučování moči nebo tlak na močovou trubici.

Mohlo by vás zajímat:  Pořádnému steaku málokterý chlap odolá. Nadměrná konzumace červeného masa si ale vybere svou daň

Problémy můžete mít se spuštěním i zastavením moči, ale objevit se může také pálení nebo bolest. Máte-li potřebu chodit na toaletu i několikrát za jedinou noc, měli byste navštívit svého lékaře. Varovnou kontrolkou by měla být krev v moči nebo ve spermatu. Na konci počátečního stádia se projevuje bolest také při ejakulaci.

Zdroj obrázku: Freepik

Příznaky pokročilého stádia rakoviny prostaty

V pokročilém stádiu bude náročné, ale ne nemožné se vyléčit. V této fázi nemoci se objeví otoky nohou nebo části kolem pánve. V bocích, nohách nebo chodidlech ucítíte bolest nebo necitlivost. Rakovina prostaty ale ovlivní také kosti, a proto si mnoho pacientů stěžuje na křehké nebo bolestivé kosti. V každém případě tyto příznaky nesmíte podceňovat, protože jinak může být pozdě.

Mohlo by vás zajímat:  Lék na nespavost i zklidnění při stresu: to vše a ještě víc přinesou oblíbené bylinky

Prevence je nejlepší zárukou úspěšné léčby

Rakovina prostaty není spojena s věkem, i když si to hodně lidí myslí. Preventivní prohlídky v každém věku jsou jedinou možností, jak zasáhnout proti této nemoci včas. Rizikovou skupinou jsou hlavně muži nad 45 let, ale o prevenci byste se měli zajímat i dříve. Řekněte lékaři svou rodinnou anamnézu a nechte si poradit, kdy byste měli s prevencí začít právě vy.

Zdroj: https://www.uclahealth.org/medical-services/urology/prostate-cancer/what-is-prostate-cancer