Nadbytek cukru ve stravě vede k závislosti na sladkém

O Velikonocích se říká, že kdo nesní na Zelený čtvrtek alespoň jednu koblihu, bude mít celý rok smůlu. Bohužel potravinářský a cukrářský průmysl využijí každé příležitosti, abychom si koupili jejich výrobky. V lidském těle, které je vystaveno nadměrné konzumaci cukru, se však velmi zvyšuje riziko rakoviny slinivky břišní, zhoršuje se funkčnost mozku, objevuje se více zánětů a také vyšší riziko ztučnění jater. Dávejte si proto pozor na konzumaci sladkého.

Cukr je tichý vrah

Nadměrný příjem cukru má negativní vliv na celé tělo a příznaky závislosti na sladidlech jsou často podceňovány nebo připisovány jiným příčinám. Nejprve se objeví bolesti hlavy, problémy s koncentrací, ospalost, ztráta vitality a akné, a to i u dospělých. Jak tvrdí ve své knize „Cukr. Tichý vrah. Jak se zbavit závislosti na největším jedu naší doby“ doktor Richard Jacoby, člen Americké rady pro dětskou chirurgii, cukr působí na lidský mozek stejně jako drogy. Při konzumaci sladkostí cítíme potěšení podobné jako při užívání morfinu, heroinu nebo kokainu.

Mohlo by vás zajímat:  Víc než obyčejná bylinka: rozmarýn nesmí chybět v jídelníčku především v zimě

Problém je vážný, protože cukr je jednou z nejlevnějších látek, které zlepšují chuť. V potravinářském průmyslu se běžně používá. Jak víte, k tomu, abyste se dostali ze závislosti, musíte zastavit látku, která je její příčinou. To je případ alkoholu, nikotinu, drog a mnoha dalších návykových látek. Problém je v tom, že nelze zcela vyloučit cukr ze stravy.

Zdroj obrázku: Freepik

Skrytý cukr

Dnes, kdy je cukr jedním z nejlevnějších regulátorů chuti, je prakticky nemožné jej vyloučit ze stravy. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) by denní spotřeba cukru neměla překročit 25 gramů nebo 5–6 čajových lžiček. Jak si správně odvodíme, nejde jen o slazení kávy nebo čaje, ale také o cukr ukrytý v mnoha výrobcích – i tam, kde ho neočekáváme a ani nemáme podezření na sladkou chuť.

Mohlo by vás zajímat:  Šťáva z červené řepy nahradí předražené doplňky stravy. Pravidelné pití udrží bystrou mysl

Cukr se vyskytuje nejen ve sladkostech, pekařských výrobcích, populárních energetických nápojích a sladkých sycených nápojích. Najdeme jej také v chlebu, slazených cereáliích, ovocných jogurtech, homogenizovaném sýru, alkoholu, ochucených vodách, kečupu a mnoha výrobcích, jejichž barevné štítky se nás snaží přesvědčit, že jde o zdravé jídlo. Proto musíme zkontrolovat složení výrobků uvedené malým písmem na zadní nebo boční straně obalu. Svědčí o kvalitě produktu.

Zdroj: https://www.greenmoustache.com/eat-real-to-heal-podcast/80, https://www.healthline.com/nutrition/too-much-sugar, https://www.addictioncenter.com/drugs/sugar-addiction/, https://www.ages.at/en/human/nutrition-food/nutrition-recommendations/who-sugar-recommendations, https://www.nhs.uk/live-well/eat-well/food-types/how-does-sugar-in-our-diet-affect-our-health/