Nízká produkce krevních destiček může ohrozit na životě. Riziko sníží doplnění zásadních vitaminů
Pokud máte nízkou hladinu krevních destiček, může to vést k vyšší krvácivosti, problémům s cévami nebo k většímu riziku anémie. Pokles krevních destiček ovlivňuje spousta faktorů, mezi které patří například špatná strava. Někdy jsou zapotřebí krevní transfuze, ale můžete vyzkoušet i domácí metody, díky kterým si zajistíte správnou hladinu destiček.
Krevní destičky jsou nejmenší prvky buněk
Trombocyty patří mezi nejmenší prvky krevních buněk, které se tvoří v kostní dřeni. Podílí se na tvorbě sraženin a poruchy srážlivosti krve mohou postihnout celé tělo. Jestli máte vysokou hladinu krevních destiček, může se zvýšit riziko krevních sraženin. Opačný problém může vést k těžko zastavitelnému krvácení.
Trombocytopenie znamená, že se poruší tvorba krevních destiček. Může být způsobena bakteriální a virovou infekcí. Produkci krevních destiček ale mohou narušit také některé druhy léků. Nevhodné je také pít alkohol ve velkém množství. Raději si místo něj dejte kyselinu listovou a doplňujte vitamin B12. Tento vitamin velmi ovlivňuje hladinu krevních destiček.
Jaké jsou příznaky trombocytopenie?
Nízká hladina krevních destiček se nemusí ihned projevit. Jako první příznaky se ukážou krvácející dásně, krev v moči nebo stolici či bolestivá menstruace. Mohou se tvořit podlitiny, pod kůží se objeví malé skvrny, které budou připomínat vyrážku. Proto je nutné hladinu krevních destiček udržovat v normě, a to pomocí potravin, které jsou snadno k dostání.
Vitamin B12 se nachází v drobech, vejcích, rybách nebo hovězím mase. Najdete ho hlavně v živočišných produktech. Kyselina listová je zodpovědná za produkci i růst destiček. Doplňuje se hlavně v období těhotenství, její nedostatek může vést ke komplikacím ohledně srdce a také způsobuje únavu. Kyselinu listovou najdete ve špenátu, avokádu nebo brokolici. Dopřát si můžete také játra, žloutky nebo banány.
Zdroj: https://www.verywellhealth.com/how-to-increase-your-platelet-count-5190448