Vědci zpochybnili zažitý mýtus: proti nachlazení nepomůže céčko, ale jiný vitamin

Podzimní období už je tady a s tím souvisí také neustálé kašlání, smrkání a kýchání. Právě nachlazení je jednou z nemocí, které jsou na podzim velmi časté. Pomůže nám vitamin C k tomu, abychom se nachlazení zbavili? Možná to nebude to jediné, co budete muset do svého těla dostat. Vitamin C má spoustu dalších funkcí, které jsou pro naše tělo vhodné. Díky němu budete brzy fit, protože posílíte imunitu.

Je účinnější vitamin C, nebo vitamin D?

Vědci ve své studii dokázali, že vitamin C nehraje hlavní roli v rychlejším uzdravení. Měli bychom se podle nich zaměřit na vitamin D, který získáváme především ze slunečních paprsků. Těch je bohužel na podzim a v zimě velmi málo. Jak ho tedy doplnit? Vitamin C zase najdeme v mnoha druzích ovoce i zeleniny a je tak snadno k dostání. Můžete si ho koupit také ve formě tablet.

Mohlo by vás zajímat:  Pečujte o své oči během alergie. Příznaky se zmírní a konečně pocítíte úlevu

Vitamin C navíc ovlivňuje také zuby, kosti a můžete se s jeho pomocí rychleji uzdravit například z chřipky. Vitamin D je primárně důležitý k udržení správné hladiny vápníky. Je důležitý pro naše kosti, a má dokonce protirakovinné vlastnosti, o kterých mnoho lidí nemá ponětí. Ovlivňuje také imunitní systém, stejně jako vitamin C. Díky němu budou volné radikály odcházet z těla snadněji.

Zdroj obrázku: Freepik

Vitaminem C proti nachlazení?

Podle odborníků vitamin C vůbec nepotřebujete, pokud se chcete rychleji dostat z nachlazení nebo chřipky. Výzkum to jasně dokázal. Při analýze bylo zjištěno, že i když pacienti brali povolenou dávku vitaminu C, proces uzdravení se vůbec nezkrátil. Vitamin D ale naopak pomůže velmi. Navíc snižuje rozvoj nachlazení až o 58 % a to jsou fantastické výsledky.

Mohlo by vás zajímat:  Malé afty dokážou hodně potrápit. Domácí prostředky se postarají, aby daly pokoj

Je to dané díky tomu, že vitamin D podporuje nejen imunitu, ale také další orgány. Bylo dokonce prokázáno, že vitamin D má protizánětlivé účinky. Ve svém jídelníčku bychom tak neměli vynechávat potraviny, které ho obsahují. Mnohem důležitější je ale chodit denně ven a „nasávat“ sluneční paprsky. Slunce uzdravuje a díky vitaminu D vás nebudou podobné nemoci napadat.

Zdroj: https://eu.usatoday.com/story/life/health-wellness/2021/11/12/cold-flu-should-you-taking-vitamins/6383617001/