Správné vytáhnutí klíštěte sníží riziko infekce. Myslet je třeba na několik zásad

Sezóna klíšťat bude za pár týdnů znovu v plném proudu. Počet klíšťat se neustále zvyšuje i kvůli měnícímu se klimatu. Zima bývá mírnější a teplé počasí začíná a trvá déle. Navíc jejich výskyt se rozšířil z lesů a luk do městských částí, zejména parků. Proto byste si měli po každé procházce prohlédnout tělo, zda jste klíště nechytili. Víte ale, jak jej správně vytáhnout?

Jak vypadají a kde se vyskytují klíšťata

Klíšťata jsou pavoukovci z podskupiny roztočů. Mezi nejběžnější druhy patří:

  • klíště obecné,
  • klíště lužní.
Mohlo by vás zajímat:  Vitamínová bomba, která nastartuje imunitu: nachystejte si kdoulovou šťávu na celou zimu

Dospělé klíště měří 3–5 mm, po nasátí krve až 1,5 cm. Klíšťata nejčastěji útočí na jaře a v létě. Jejich výskyt se rozšířil z přírody až do městských parků a větších travnatých ploch. Tito pavoukovci jsou čím dál tím více odolnější, co se týče klimatických podmínek. Dokážou být aktivní i při teplotách okolo 7–8 °C, takže během podzimu se může stát, že vás napadnou.

Zdroj obrázku: Freepik

Proč jsou klíšťata nebezpečná

Je to především kvůli riziku přenosu nemocí. Klíšťata mohou přenášet bakterie, které způsobují lymskou boreliózu. Kolikrát tato nemoc nebývá nahlášena, jelikož je snadno zaměnitelná s běžným nachlazením a dalšími nemocemi. Neléčená lymská borelióza může zapříčinit řadu zdravotních problémů. Dalšími riziky jsou encefalitida, meningitida, paralýza obličeje a ztuhlost krku.

Mohlo by vás zajímat:  Některá plemena psů se dožívají vyššího věku než jiná. Těšit se můžete na roky plné dobrodružství

Jak vytáhnout klíště?

Po zpozorování klíštěte na těle je potřeba okamžitě reagovat, jelikož zatím nemuselo k infekci dojít. Pro vytáhnutí poslouží jednorázové rukavice, pinzeta a líh, jód, peroxid vodíku nebo jiný dezinfekční prostředek.

Nejdůležitější je uchopení klíštěte co nejblíže ke kůži, abychom docílili správného vytáhnutí. Zásadní je správné vytažení klíštěte, aby nezůstala žádná jeho část v kůži. Někdy se stane, že část klíštěte zůstane v pokožce, pak je celý proces nutné opakovat. Rozhodně by se nemělo klíště vytahovat pouze prsty, špatné je také kroucení pavoukovce, proto je nejlepší jej vytahovat kolmo. Někteří se ani nesnaží vytáhnout klíště, což zvyšuje šanci nákazy lymskou boreliózou. Pokud se vám nepodaří klíště z kůže dobře dostat, určitě navštivte odbornou pomoc.

Zdroj: https://www.healthychildren.org/English/health-issues/conditions/from-insects-animals/Pages/How-To-Remove-A-Tick.aspx